Ortaokul öğrencilerinde tv bağımlılığı ve saldırganlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relation between tv addiction and aggressi̇on in secondary school students
  1. Tez No: 713004
  2. Yazar: EDA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ortaokul öğrencilerinin televizyon bağımlılığı düzeyinin saldırganlık ile ilişkisinin incelenmesini amaçlayan bu tez çalışması İstanbul iline bağlı Bahçelievler Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu'nun öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Saldırganlık durumlarının televizyon bağımlılığı ile ilişkisinin olup olmadığının araştırıldığı çalışma; hangi demografik özelliklere sahip olan kişilerin daha saldırgan durumlar sergilediğini ve televizyona bağımlılık ölçeğinde yüksek puan aldıklarını da ortaya koymaktadır. Araştırmanın veri toplama aşamasında Balantekin(2009) tarafından literatür taraması yapılarak geliştirmiş olduğu Televizyona Bağımlılık Ölçeği ve Kocatürk'ün 1982'de geliştirmiş olduğu Saldırganlık Envanterinden yararlanarak Tuzgöl'ün (1998) geliştirdiği Saldırganlık Ölçeği kullanılmıştır. Bağımsız değişkene ait veriler Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25 programı, Pearson korelasyon analizi, T-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ortaokul öğrencilerinin televizyon bağımlılığı ve saldırganlık durumları arasındaki korelasyonun pozitif yönlü ve anlamlı olduğu bulunmuştur. Televizyon bağımlılığı ve saldırganlık durumları arasındaki puanları kıyasladığımızda sınıf düzeyi ve televizyon sayısı arasında anlamlı bir farklılık olduğu; cinsiyet, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, kardeş sayısı, internet bağlantısına sahip olma bakımından anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Ayrıca regresyon analizi sonucunda televizyon bağımlılığının saldırganlık düzeyi puanlarını yordama gücünün % 14 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study, which aims to examine the relationship between the level of television addiction of secondary school students and aggression, was carried out with the students of Bahçelievler Mehmet Akif Ersoy Secondary School in Istanbul. In the study investigating whether there is a relationship between aggression and television addiction; It also reveals that people with certain demographic characteristics exhibit more aggressive situations and get high scores on the television addiction scale. In the data collection phase of the research, the Television Addiction Scale developed by Balantekin (2009) by reviewing the literature and the Aggression Scale developed by Tuzgöl (1998) by making use of the Aggression Inventory developed by Kocatürk in 1982 were used. The data for the independent variable were collected using the Personal Information Form. SPSS 25 program, Pearson correlation analysis, T-Test, one-way analysis of variance (ANOVA), simple linear regression analysis were used in the analysis of the data. As a result of the research, it was found that the correlation between television addiction and aggression status of secondary school students was positive and significant. When we compare the scores between television addiction and aggression, there is a significant difference between the grade level and the number of televisions; It was found that there was no significant difference in terms of gender, mother's education level, father's education level, number of siblings, and having internet connection. In addition, as a result of the regression analysis, it was found that the predictive power of television addiction's aggression level scores was 14%.