12 haftalık dans egzersizlerinin beden algısı ve zihinsel dayanıklılığa etkisi
The effecet of 12 weeks long dance exercises on body image and mental toughness
- Tez No: 713003
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bale ve Dans, Spor, Ballet and Dance, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı, dans eğitimi alan üniversite öğrencileri ile dans eğitimi almayan üniversite öğrencileri arasındaki zihinsel dayanıklılık ve beden algılarında oluşabilecek farklılığın incelenmesidir. Araştırma yarı deneme modellerinden kontrol gruplu öntest-sontest modeli temel alınarak desenlenmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak deney grubunu Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları (tiyatro-Şan) bölümünde öğrenim gören 30'u kadın, 20'i ise erkek olmak üzere toplam 50 öğrenci kontrol grubunu da aynı sayıda oluşturmuştur. Araştırmada deney grubunda 12 haftalık dans etkinliği uygulaması kontrol grubunda ise bu süreç zarfında herhangi bir program uygulanmamıştır. Araştırma öncesinde deney ve kontrol gruplarına ön-test olarak beden algısı ölçeği ve zihinsel dayanıklılık ölçeği uygulanmıştır. Aynı ölçme araçları her iki gruba da son-test olarak da uygulanmıştır. Haftada 3 kez 2'şer saat olarak gerçekleştirilen dans egzersizlerinde; Bolero ve vals egzersizleri, ısınma, temel adım çalışması, ritm çalışması, partnerle birlikte çalışma, koreografik çalışma etkinlikleri yapılmıştır. Öntest-Sontest uygulamaları deney ve kontrol gruplarında eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın verilerini toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formunun yanı sıra, Zihinsel dayanıklılık ölçeği ve Bedensel Algı Ölçeği kullanılmıştır. Grupların psikolojik dayanıklılık ve beden algısı ölçeği puanlarını karşılaştırmak için Parametrik testlerden İlişkisiz Örneklem t test ve İlişkili Örneklem t testi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre deney ve kontrol gruplarının zihinsel dayanıklılık ve beden algısı ölçeğinin bütününde öntest puanları arasında anlamlı farklar bulunamamıştır. Bununla birlikte son test puanlarında gerçekleştirilen deneysel işlemler sonucu deney grubundaki katılımcılar anlamlı düzeyde yüksek zihinsel dayanıklılık elde etmişlerdir. Yine deney grubunun kendi içerisinde gerçekleştirilen öntest-sontest karşılaştırmalarında başlangıç düzeyine kıyasla yüksek zihinsel dayanıklılığa ulaştıkları görülmüştür. Bununla birlikte kontrol grubunun öntest-sontest zihinsel dayanıklılıklarında anlamlı bir değişim ya da fark ortaya çıkmamıştır. Çalışmada bir diğer karşılaştırma ise deney ve kontrol gruplarının sontest beden algıları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre deney grubundaki deneklerin beden algısı alt boyutlarına ilişkin son test puanlarının görünüş değerlendirme, beden alanlarında doyum ve toplam beden algılarında anlamlı farklar bulunmuştur. Bununla birlikte fiziksel yeterliliğin yönelimi, sağlık değerlendirilmesi ve sağlık yönelimi sontest puanlarında deney ve kontrol grupları arasında anlamlı farklar bulunamamıştır. Genel olarak öntest-sontest karşılaştırması yapıldığında deney grubunun kendi içerinse yüksek ve olumlu beden algısı düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Araştırma bulgularına dayalı olarak özelde dans genelde spor ve fiziksel aktivite yoluyla beden algısı ve zihinsel dayanıklılığın geliştirilmesi konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the differences that may occur in mental endurance and body image between university students who receive dance education and those who do not. The research was designed according to the pretest-posttest model with a control group, which is one of the semi-experimental models. In accordance with the purpose of the study, a total of 50 students, 30 female and 20 male, studying at Selçuk University Dilek Sabancı State Conservatory Performing Arts (theatre-Singing) department, formed the experimental group, and the control group consisted of the same number. In the study, 12-week dance activity was applied in the experimental group, and no program was applied during this period in the control group. Before the research, body image scale and mental toughness scale were applied to the experimental and control groups as a pre-test. The same measurement tools were applied to both groups as a post-test. In dance exercises performed for 2 hours 3 times a week; Bolero and waltz exercises, warm-up, basic step work, rhythm work, working with a partner, choreographic work activities were carried out. Pretest-Posttest applications were carried out simultaneously in the experimental and control groups. In addition to the personal information form developed by the researcher, Mental Endurance Scale and Body Perception Scale were used to collect the data of this study.In order to compare the psychological resilience and body image scale scores of the groups, Parametric tests Unrelated Sample t test and Related Sample t test techniques were used. According to the research findings, no significant differences were found between the pretest scores of the experimental and control groups in the whole of the mental endurance and body image scale. However, as a result of the experimental procedures performed on the post-test scores, the participants in the experimental group achieved significantly higher mental toughness. Again, in the pretest-posttest comparisons carried out within the experimental group, it was observed that they reached higher mental resilience compared to the initial level. However, there was no significant change or difference in the pretest-posttest mental toughness of the control group. Another comparison in the study was carried out on the posttest body image of the experimental and control groups. According to the findings of the study, significant differences were found in the post-test scores of the subjects in the experimental group regarding the sub-dimensions of body perception, in terms of appearance evaluation, satisfaction in body areas, and total body perception. However, no significant differences were found between the experimental and control groups in the physical adequacy orientation, health assessment and health orientation posttest scores. In general, when the pretest-posttest comparison was made, it was seen that the experimental group had a high and positive body perception level for itself. Based on the research findings, suggestions were made on the development of body image and mental endurance through dance, sports and physical activity in particular.