Baş boyun kanserlerinin değişik tekniklerle (CD-60 ile) radyoterapisinde gözlerin almış olduğu dozların saptanması
The Evaluation of the radiation dose on the eyes during radiotherapy of head and neck cancers by different technics
  1. Tez No: 71308
  2. Yazar: ERCAN BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. B. DURSUN DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Onkoloji, Eye Diseases, Oncology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Baş Boyun Kanserlerinin Değişik Tekniklerle Radyoterapisi Esnasında Radyasyon Dozlarının Gözlere Etkisinin Değerlendirilmesi Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma ve Uygulama Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda baş boyun kanserli hastaların radyoterapisi esnasında, gözlerin almış olduğu total doz, rando-fantom yardımı ile tespit edilmiştir. Bu çalışmada sekiz değişik türde baş boyun kanseri radyoterapisinin sonuçlan araştırılmıştır. (Larenks, orofarenks, oral cavity, nazofarenks, parous, maxiller sinüs, orbita ve tiroid). Radyoterapi protokolü olarak, Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma ve Uygulama Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda uygulanan protokol dikkate alınmıştır. Ölçümler rando-fantomda yapılmıştır. Araştırmanın sonucu olarak larenks, orofarenks, oral cavity ve tiroid kanserlerinin radyoterapisi esnasında gözlerin almış olduğu dozlar, katarakt oluşturmak için gerekli olan 400 cGy'lik total dozun altında çıkmıştır. Nazofarenks, parous, maxilller sinüs ve orbita kanserlerinin radyoterapisi esnasında gözlerin almış olduğu dozlar, katarakt oluşturmak için gerekli olan 400 cGy'lik dozun üstünde çıkmıştır. Bu sonuçlardan anlaşılacağı gibi, nazofarenks, parous, maxiller sinüs ve orbita kanserlerinin radyoterapisi sonucu hastalarda komplikasyon olarak gözlerde katarakt oluşması beklenen bir sonuç olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Evaluation of The Effect of The Radiation Dose on The Eyes During Radiotherapy of Head and Neck Cancers by Different Technics The evaluation of the effect of radiation dose on the patient eyes during the radiotherapy of head and neck cancer was made with rando-phantom at the Radiation Oncology Service of the Yakutiye Hospital of Atatürk University. To carry out this study, radiotherapy of 8 different head and neck cancers were put in observation (Larynx, oropharynks, parous, nasopharynx, maxillary sinus, orbita and thyroid). The radiotherapy protocol was made in respect of the application of the Radiation Oncology Service of the Yakutiye Hospital of Atatürk University protocol. The measurements were made by rando-phantom. At the end of the research, it was observed that during the radiotherapy of the larynx, oropharynx, oral cavity and thyroid cancers, the total radiation dose on the eyes was below vaules causing cataract (below 400 cGy). During the radiotherapy of the nasopharynx, parous, maxillory sinus and orbital tumours the total radiation dose on the eyes was above at 400 cGy causing cataract. As a result, it appears that the radiotherapy of the nasopharynx, parous, maxillary sinus and orbital cancers is a cause of complication of cataract for the patient eyes.