Postoperatif dönemdeki hastaların ağrıyı tanımlamaları ve hemşirelerin ağrılı hastalara yönelik girişimlerinin incelenmesi
Investigation of the definition pain by the patients in the postoperative period and the attitudes of nurses towards the patients with pain
- Tez No: 71309
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL BÖLÜKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Postoperatif Dönemdeki Hastaların Ağrıyı Tanımlamaları ve Hemşirelerin Ağrılı Hastalara Yönelik Girişimlerinin İncelenmesi Bu araştırma Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Aziziye Araştırma Hastanesinin Cerrahi kliniklerinde yatan 16-65 yaş grubu hastaların postoperatif ağrıyı tanımlamaları ve hemşirelerin ağrılı hastalara yönelik girişimlerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Akut rahatsızlığı bulunmayan, kanser hastası olmayan, genel anestezi almış, ameliyat sırasında ve sonrasında komplikasyon geçirmeyen, iletişim kurabilen hastalar araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın örneklemini bu özellikleri taşıyan 300 hasta ve Cerrahi kliniklerinde çalışan 52 hemşire oluşturmuştur. Veriler ağrı ve memnuniyet skalalarını da içine alan anket formu kullanılarak toplanmıştır. Değerlendirmede yüzdelik, ki-kare, korrelasyon ve varyans analiz testleri kullanılmıştır. Hastaların %64.33'ünün erkek, %26.33'ünün 56-65 yaş grubunda, %83.33'ünün evli, %32.67'sinin ev hanımı, %37.00'sinin ilköğretim mezunu, %63.00'ünün daha önce ameliyat deneyiminin olduğu ve %63.32'sinin batın dışı operasyon geçirdiği belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda hastaların %93.67'si görüşme anında ağrı tanımlamış, %81.14'ü ameliyatlarının 1. gününden beri, %65.48'i tek bölgede, %61.57'si aralıklı %50.18'i ise yanma sızı tarzında ağrı ifade etmişlerdir. En şiddetli ağrıyı %34.04 gibi büyük çoğunlukla üroloji kliniğindeki hastalar belirtirken, %58.09'u pansumanın ağrıya neden olduğunu, %69.45'i ağrı kesicilerin ağrıyı hafiflettiğini, %97.00'si ağrı nedeniyle solunumda zorlandıklarını ifade etmişlerdir. 0-5 ağrı skalasında hastaların %43.67'si, Prince Henry ağrı skalasında %54.67'si hafif ağrı tanımlamışlardır. Araştırma kapsamına alman hemşirelerin %55.57'sinin Sağlık Meslek Lisesi mezunu, %71.15'inin 1-3 yıl arası, %73.08'inin servis hemşiresi olarak, %69.23'ünün 16-08 şiftinde çalıştıkları, %57.09'unun ağrıyla ilgili bilgiyi okul yıllarında diğer konular içinde aldığı, %88.46'sının daha önce ameliyat ağrısı deneyimi olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin %61.54'ü ağrı konusunu merak ettiklerini, %96.23'ü ağrı ifade eden hastaya her zaman inanmadıklarını, %47.62'si hastalarda sözel-davranışsal ağrı belirtilerini izlediklerini, %67.31'i ağrıda ilaç dışı yöntem uyguladıklarını söylemişler ve bu yöntemi %54.28'i psikolojik destek şeklinde belirtmişlerdir. Hemşirelerin %84.62'si majör ve minör ameliyatlı hastaların ağrısına yaklaşımlarının aynı olmadığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Investigation Of The Definition Pain By The Patients In The Postoperative Period And The Attitudes Of Nurses Towards The Patients With Pain. This research was made definitively in order to investigate the definition of pain by the patients in the postoperative period in the 16-65 age group hospitalized at Atatürk Univercity Süleyman Demirel Medical Center Research Hospital surgery clinics. Patients who hadn't acute illnesses, who weren't diagnosed of cancer, who received general anesthesia, who didn't undergo complications in the operative and postoperative periods who were able to comminicat, were included in this study. The sampling consisted of 300 patients with the above characteristics and 52 nurses working at surgery clinics. Data were collected by questionnaries including, pain and satisfaction scales being used. Percentage, chi-square, correlation and variance analysis tests were used in evaluation. It was determined that 64.33 % of the patients were male, 26.33 % in the 56-65 age group, 83.33 % married, 32.67 % houswife, 37.00 % primary education graduates, 63.00 % with former experience operation and 63.32 % had undergone extra abdominal operation. It was found upon evaluation that 93.67 % of the patients defined pain at the time of interview, 81.14% expressed pain beginning from the first day of operation, 65.48 % had pain in only one region, 61.57 % had pain at intervals, and 50.18 % described the pain in the burning smart character. The most definitive pain was described by patients in urology clinics at the rate of 34.04 %, 58.09 % said that dressing caused pain; 69.45 % said that analgecics decreased pain, and 97.00 % «aid that they had difficulty in respiration because of the pain. Of the patients at 0-5 pain scale 43.67 % defined prince Henry pain scale and 54.67 % defined hight pain. It was determined that of the nurses included in the research 55.77 % were Vocational Health High School graduates, 71.15 % had "been working for 1^3 years, 73.08 % were clinic nurses, 69.23 % were working at 16.- - 08.- sihft, 57.09 % had acquired knowledge about pain included in other subjects, and 88.46 % had previons operation pain experience. 61.54 % of the nurses said that they wished to learn about the pain, 96.23 did not always believe patients complaining of pain, 47.62 % observed oral- behavioral pain expressions in patients; 67.31 % applied techniques without medicaments 54.28 % of these using psychological support. 84.62 % of the nurses said that their approach to majör and minor operation patient pains wasn't the same.