Adli yaş tahmininde ayak bileği MR görüntülerinde tibia distal epifiz hattı ve kalkaneus epifiz hattı kombinasyonunun kullanılabilirliği
Usefulness of distal tibial epiphyseal line and calcaneus epiphyseal line combination in ankle MRİ images for forensic age estimation
- Tez No: 713104
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİLAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Yaş tahmini ülkemizde adli tıp uzmanlarının rutin işlerinin önemli bir parçasıdır. Ülkemizde hukuk sistemi açısından 12, 15 ve 18 yaş sınırları önemlidir. Adli makamlarca cinsel istismar, çocuk pornografisi, yasadışı göç, evlilik vb. konularda özellikle adli tıp uzmanlarından sanığın veya mağdurun yaş tahmini istenmektedir. Bu konuda en yaygın kullanılan yöntem radyolojik yöntemlerdir. Klinik endikasyon dışı radyasyon maruziyetinin olası zararları nedeniyle yeni çalışmalar non-iyonize ve non-invaziv yöntemlere odaklanmaktadır. Bu çalışmada non-iyonize bir yöntem olarak ayak bileği manyetik rezonans görüntülerinden yaş tahmini yaparak bunun kişilerin gerçek yaşları ile uyumlu olup olmadığını, bölgemizde uygulanabilirliğini göstermek ve veri tabanını oluşturmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesine Ocak 2011-Aralık 2020 tarihleri arasında başvurup ayak bileği MR çekilen, yaşları 7-26 arasında değişen hastaların MR görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. Kemik gelişimini etkileyen hastalıklar, kemik maligniteleri, steroid, kemoterapi, radyoterapi tedavisi, ayak bileği eklemini ilgilendiren kırık, cerrahi fiksasyon, kemik iliği ödemi olan olgular çalışmanın dışında tutuldu. 197'si erkek ve 134'ü kadın olmak üzere toplamda 331 hastanın ayak bileği MR görüntüsü incelenerek distal tibial ve kalkaneal epifiz hattı kemikleşme noktalarına Lu ve ark.'nın önerdiği 6 aşamalı bir evrelendirme metodu uygulandı. Çalışmada 1.5 T MR, 3-4 mm kesit kalınlık, sagital kesit fast spin echo T1 ağırlıklı sekansından elde edilen görüntüler değerlendirildi. Bulgular: Çalışma sonucunda her iki cinsiyette hem distal tibial hem de kalkaneal epifizde evre 1'in en son 18 yaş altında görüldü. Erkeklerde distal tibial epifiz ossifikasyonunda evre 2'nin (25,5 yaştaki bir olgu hariç tutulduğunda) 18 yaş altında görüldüğü, her iki cinsiyette distal tibial epifiz ve erkeklerde kalkaneal epifiz ossifikasyonunda evre 5 neredeyse tüm olgularda 18 yaş ve üzerinde görüldü. Distal tibial epifiz ossifikasyonunda evre 2 (9,9 yaştaki bir olgu dışarda tutulduğunda) ve kalkaneal epifiz ossifikasyonunda evre 3 ve evre 4 her iki cinsiyette 12 yaş ve üzerinde görüldü. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre yaş tahmininde manyetik rezonans görüntülemenin 12 ve 18 yaş sınırının belirlenmesi amaçlı diğer radyolojik yöntemlere ek olarak kullanılabilecek non-iyonize bir yöntem olduğu görülmektedir. Yaş tahminlerinde MR kullanımının rutine girebilmesi için deneyimli çalışmacılarca yapılacak çok merkezli, karşılaştırmalı ve prospektif daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The age limits of 12, 15, and 18 in our country are significant in terms of the legal system. In cases involving sexual abuse, child pornography, illegal immigration, marriage, and other issues, judicial authorities require forensic professionals to assess the age of the accused or victim. Radiological procedures are the most extensively utilized method in this regard. Because of the potential dangers of radiation exposure outside of clinical indications, new researches are focusing on non-ionizing and non-invasive technologies. The goal of this work was to estimate age using MRI scans of the ankle as a non-ionizing method, to see whether it was compatible with people's actual ages, to show its applicability in our region, and to develop a database. Materials and Methods: The magnetic resonance imaging scans of patients aged 7 to 26 who applied to Çukurova University Medical Faculty Balcalı Hospital and had ankle magnetic resonance imaging between January 2011 and December 2020 were retrospectively evaluated. Patients who were using steroids, getting chemotherapy or radiotherapy, or who had disorders affecting bone formation, bone malignancy, ankle joint fractures, surgical fixation, or bone marrow edema were all excluded from the study. A 6-stage staging method recommended by Lu et al. was applied to the distal tibial and calcaneal epiphyseal line ossification points by examining the ankle magnetic resonance images of a total of 331 patients, 197 male and 134 female. Images from a 1.5 T magnetic resonance imaging with a 3-4 mm slice thickness and sagittal section fast spin echo T1-weighted sequence were assessed in the study. Results: Stage 1 in both the distal tibial and calcaneal epiphyses was last seen under the age of 18 years old in both genders as a result of the study. Stage 2 distal tibial epiphyseal ossification in males was seen in almost all cases over 18 years of age (with the exception of one case aged 25.5 years), and stage 5 distal tibial epiphysis in both genders and calcaneal epiphyseal ossification in males were seen in almost all cases over 18 years of age. Stage 2 in distal tibial epiphysis ossification (excluding a case aged 9.9 years) and stage 3 and stage 4 in calcaneal epiphyseal ossification were observed in both genders at the age of 12 years and above. Conclusion: According to our findings, magnetic resonance imaging is a non-ionizing technology that can be used in conjunction with other radiological procedures to identify the age limits of 12 and 18 years. Additional multicenter, comparative, and prospective studies by experienced researchers are believed to be required in order to make the use of magnetic resonance imaging routine in age estimation.