Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunda patellar tendon ve hamstring tendon greftlerinin karşılaştırılması
Comparison of patellar versus hamstring tendon autografts in anterior cruciate ligament reconstruction
  1. Tez No: 713105
  2. Yazar: BUĞRA ORCAN
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ocak 2001-Kasım 2004 tarihleri arasında SSK Ankara Eğitim Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde kronik ÖÇB yetnezliği olan olan 62 hastadan 27'sine otojen patellar tendon onarımı, 35 hastaya otojen hamstring grefti ile ÖÇB onarımı yapıldı. Çalışmaya en az 6 aylık takibi olan hastalar dahil edildi. Yaş ortalaması 28.2 (18-42) idi. Yaralanma ile onarım arasındaki ortalama süre 14 aydı (6-48). Hastaların minimum takip süresi 6 ay (6-42) idi. Hastalar ameliyat öncesi ve sonrası IKDC (Uluslararası diz dokümantasyon komitesi) ve Lysholm skorlarına göre değerlendirildi. IKDC skorlama sistemine göre patellar tendon grubunda hastaların %48,1'i A, %48,1'i B, %3,7'si C skoruna sahipti. Hamstring grubunda hastaların %51.4'ünde A, grup B'de hastaların %45,7'sinde ve %2.8'inde C skoru elde edildi. Lysholm skoruna göre patellar tendon grubunda %51.8 mükemmel ve %48.1 iyi, Hamstring grubunda %54,2 mükemmel ve %45.8 iyi sonuç elde edildi. Klinik ve radyolojik sonuçlar değerlendirildiğinde iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p> 0.01). Ancak bazı avantajlarından dolayı hamstring otogreft tekniğinin son zamanlarda daha popüler olduğu gözlemlenmiştir. Bunlar arasında diz önü ağrısına neden olmaması ve ekstansör mekanizmayı etkilememesi bir avantaj olarak kabul edildi. Sonuç olarak ; ÖÇB onarımında greft seçiminden daha çok cerrahi teknik prensiplere sıkı sıkıya bağlılık, greftin doğru fiksasyonu ve postoperatif dönemde uygulanan disiplinli bir rehabilitasyon programı önemlidir. Patellar tendon otogrefti ve hamstring tendon otogrefti ile tamir edilen ÖÇB yırtığı olan hastalardan elde ettiğimiz sonuçların literatürdeki vakalarla uyumlu olduğunu bulduk. Çalışmamızda ÖÇB yırtıklarında uygun tanı ve tedavi yöntemleri ile dikkat edilmesi gereken noktalar belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Between January 2001 and November 2004, 27 out of 62 patients with chronic ACL tears underwent autogenous patellar tendon repair and 35 patients underwent ACL repair with autogenous hamstring graft in the 1st Orthopedics and Traumatology Clinic of SSK Ankara Teaching Hospital. Patients with at least 6 months follow-up were included in the study. The mean age was 28.2 (18-42). The mean time between injury and repair was 14 months (6-48). The minimum follow-up period of the patients was 6 months (6-42). Patients were evaluated preoperatively and postoperatively according to IKDC (International knee documentation committee) and Lysholm scores. According to the IKDC scoring system, 48.1% of patients had an A score, 48.1% had a B score, and 3.7% had a C score in the patellar tendon group. In the hamstring group, A score was obtained in 51.4% of patients, in group B in 45.7% of patients, and C in 2.8% of patients. According to Lysholm score, 51.8% excellent and 48.1% good results were obtained in the patellar tendon group, 54.2% excellent and 45.8% good results in the Hamstring group. When the clinical and radiological results were evaluated, the difference between the two groups was not statistically significant (p> 0.01). However, due to some advantages, hamstring autograft technique has been observed to be more popular recently. Among these, it was accepted as an advantage that it does not cause anterior knee pain and does not affect the extensor mechanism. As a result ; strict adherence to surgical technical principles, proper fixation of the graft, and a disciplined rehabilitation program applied in the postoperative period are more important than graft selection in ACL repair. We found that the results obtained from patients with ACL tear repaired with patellar tendon autograft and hamstring tendon autograft were consistent with the cases in the literature. In our study, it was tried to determine the appropriate diagnosis and treatment methods and points to be considered in ACL tears.