COVID-19 pandemi döneminde evde yapılan direnç egzersizlerinin adölesan yüzücülerde yüzme performansına etkisi
Effect of resistance exercises performed at home during the COVID-19 pandemic on swimming performance in adolescent swimmers
- Tez No: 713122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma COVID-19 pandemi döneminde evde yapılan direnç egzersizlerinin adölesan yüzücülerde yüzme performansına etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi (TOHM) performans grubu yüzücülerinden Kayseri Bölgesinde performans sergileyen toplam 114 adölesan yüzücü gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Araştırmaya katılan sporculara pandemi döneminde 8 hafta süresince evde yapılan direnç egzersiz programı video konferans yöntemi ile uzman yüzme antrenörleri tarafından uygulanmıştır. Sporcuların ön test yüzme derecelerine ait bilgiler arşiv tarama yöntemi ile kurumdan talep edilmiştir. Uygulanan antrenman programının etki derecesini tespit etmek amacı ile sporcularından 50m, 100m, 200m ve 400m yüzme dereceleri antrenman programı sonrası Castimolap D-308 el kronometresi ile havuz ortamında tespit edilmiştir. Araştırmada ölçüm, hesaplama ve testler sonucunda elde edilen veriler SPSS 22.00 istatistiksel analiz paket programında yapılmıştır. İstatistiksel analizlerde ön test ve son testler arasındaki farkın belirlenmesi amacı ile Paired-Samples T testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of home resistance exercises on swimming performance in adolescent swimmers during the COVİD-19 pandemic. A total of 114 adolescent swimming athletes who performed in the Kayseri region, one of the swimmers of the Turkish Olympic preparation center (TOHM) performance group, voluntarily participated in the study. For the athletes participating in the study, the resistance exercise program performed at home for 8 weeks during the pandemic period was applied by expert swimming coaches using the video conference method. Information about the athletes ' pre-test swimming degrees was requested at the institution by an archive screening method. After the training program, 50m, 100m, 200m and 400m swimming degrees were determined from the athletes in the pool environment with the castimolap d-308 hand stopwatch in order to determine the degree of impact of the practical training program. Data obtained as a result of measurements, calculations and tests in the study were made in the SPSS 22.00 statistical analysis package program. In statistical analysis, the paired samples t-test was performed to determine the difference between the pre-test and final tests. The significance level was considered p < 0.05. As a result of statistical analysis, a statistically significant difference was found between the pre-test and final test values of the athletes' free swimming degrees. As a result, it was reflected in our results that home resistance exercises did not have a positive effect on swimming performance. From this point of view, especially for athletes in the swimming performance group, training in the pool environment is very important for results aimed at maintaining and improving performanc