The theory of asabiya in comparison with the social contract approach (an interpretive study in comparative political theory)
Toplumsal sözleşme kuramı ile mukayeseli olarak asabiyet teorisi (karşılaştırmalı siyasal teori alanında yorumsamacı bir çalışma)
  1. Tez No: 713123
  2. Yazar: MEHMET AKİF KAYAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALI A. MAZRUI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: State University of New York at Binghamton
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasal ve Toplumsal Düşünceler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
Bu çalışma İbn Haldun'un siyaset anlayışını onun asabiyet teorisi temelinde yeniden yorumlamaya çalışmaktadır. İbn Haldun'un asabiyet teorisinin önemi, mekanik, parçacı veya pozitivist bir siyasi görüşün dışında bütünsel bir çerçeve geliştirme olasılığını ortaya koymasından kaynaklanmaktadır. İbn Haldun'un siyaset anlayışı, iktidar ve erdem arasındaki ilişkiyi siyasi olgularda anahtar mesele olarak görür. Buna göre, insan doğasının dinamizmi ve ortalama ahlak düzeyi, siyasetin temel parametreleri haline gelir. Bu modelde değişim, basitçe birbirinden ayrık anların veya statik sosyopolitik tarzların birbirini takip etmesi olarak düşünülmez. Aksine, İbn Haldun için değişimin – özellikle sosyo-politik değişimin – ontolojik önemi vardır. Böylece İbn Haldun'un zihniyetinde siyaset tarih olur. Bu çalışmanın temel iddiası, İbn Haldun'un asabiyet teorisinin ne“modern öncesi”ne de“modern”olarak kabul edilemeyeceğidir. Aksine, dayandığı epistemolojik ve metafizik varsayımlar ve verili kabul ettiği kozmolojik arka plan verili alındığında, asabiyet teorisi“modern olmayan”veya“modern-ötesi”bir siyaset anlayışı olarak görülmelidir. Bu argüman, asabiyet teorisi ile toplumsal sözleşme teorisi arasındaki karşılaştırmalı bir analiz yoluyla takip edilmiştir. 17. ve 18. yüzyıllarda Hobbes, Locke ve Rousseau tarafından formüle edilen ve 20. yüzyılın son çeyreğinde Rawls, Gauthier ve diğerleri tarafından yeniden canlandırılan toplumsal sözleşme teorisi, insana, topluma ve tabiata ilişkin modern anlayışın başlıca görünümü olarak kabul edildi. Tarihsel olarak, 17. yüzyılda Newtoncu mekanik kozmoloji, insan merkezli epistemoloji ve metodolojik ve siyasal bireycilik gibi modernitenin temel ilkelerinin yükselişinin siyasete sözleşmeci yaklaşımın ortaya çıkışına eşlik ettiği söylenebilir. Bu nedenle, aralarındaki farklılıklara rağmen, toplumsal sözleşme teorisinin savunucuları fikirlerini Aristotelesçiliğe karşı formüle etti ve savundu. Dolayısıyla, bu resimde Aristotelesçilik, toplumsal sözleşme teorisinin tarihsel karşıtını oluşturur ve bu haliyle siyasete modern öncesi yaklaşımı temsil eder. Siyasal ilkeleri açısından Aristotelesçi görünse de asabiyet kuramı ise hem dayandığı kozmolojik arka plan hem de benimsediği ampirik ve ispat yöntemiyle ondan ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to reinterpret Ibn Khaldun's conception of politics on the basis of his theory of asabiya. The significance of Ibn Khaldun's theory of asabiya comes from the fact that it reveals the possibility of developing a holistic framework outside of a mechanical, particularistic, or positivist political outlook. Ibn Khaldun's conception of politics regards the relationship between power and virtue as the key issue in political phenomena. Accordingly, the dynamism of human nature and the average level of morality come to be the central parameters of politics. In this model change is not considered simply as a succession of discrete moments or static sociopolitical modes one after another. Rather, for Ibn Khaldun, change – particularly socio-political change – has ontological significance. As such, politics, in Ibn Khaldun's mindset, turns out to be history. The main contention of this study is that Ibn Khaldun's theory of asabiya can be considered neither“pre-modern”nor“modern.”Rather, given the epistemological and metaphysical assumptions it relies upon and the cosmological background it takes for granted, the theory of asabiya is to be regarded as a“non-modern”or“supra-modern”conception of politics. This argument has been pursued through a comparative analysis between the theory of asabiya and social contract theory. The theory of the social contract formulated by Hobbes, Locke and Rousseau in the 17th and 18th centuries and re-animated in the last quarter of the 20th century by Rawls, Gauthier and others, has been considered the major political embodiment of modern conceptions of the self, society, and nature. Historically speaking, the emergence of the contractarian approach to politics in the 17th century was accompanied by the rise of the core principles of modernity, such as the Newtonian mechanistic cosmology, anthropocentric epistemology, and methodological and political individualism. Despite the differences between them, therefore, the proponents of social contract theory formulated and defended their ideas against Aristotelianism. Thus, in this picture, Aristotelianism constitutes the historical antagonist of social contract theory and represents, as such, the pre-modern approach to politics. Although it looks Aristotelian in terms of its political principles, the theory of asabiya is distinguished from it by both the cosmological background it relies upon and the empirical and demonstrative method it adopts.