Ultrasonic shear wave velocity measurementalgorithms, experimental procedures, data processing techniques and applications
Ultrasonik kayma dalgası hızı ölçüm algoritmaları, deneysel prosedürler, veri işleme teknikleri ve uygulamaları
  1. Tez No: 713121
  2. Yazar: HAKAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Wayne State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mekaniği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Beton inşaat uygulamalarının en önemli malzemesi olarak, kalite, ömür ve dayanım açısından geliştirilmeye açıktır. Malzemelerin kalitesini belirlemek ve ömrünü tahmin etmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Malzeme dayanımı belirlemek için de tahribatlı deneyler uygulanmaktadır. Malzemeyi değerlendirebilmek için birçok testler geliştirilmiş ve standartlaştırılmış olmakla birlikte, tahribatsız deneylerde uygulanabilmektedir. Aslında tahribatsız testler, sadece malzeme dayanımı belirleme açısından değil, kalite ve ömür belirleme çalışmaları açısından da önemli potansiyele sahiptir. Betonda uygulanan tahribatsız testlerin başında da basınç ve kayma dalgalarının hızının tespiti yer almaktadır. Bu kapsamda, betonda kayma dalgası hızının ölçülmesi için yöntemler denenmiş, hem P-dalgası hem de S-dalgasının hızı hesaplanmıştır. Diğer alanlarda kullanılan dalga bindirme, P-S korelasyonu, S-S korelasyonu, Hilbert dönüşümü ve hız spektra yöntemleri denenmiştir. S-dalga hızının hilbert dönüşümü ve hız spektra yöntemleri ile hesaplanmasının mümkün olduğu gösterilmiştir. Denenen yöntemlerin gelecekteki çalışmalar açısından da önemli olduğu ve kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete, as one of the most viable construction materials, still require further development especially in the matters of quality and life expectancy and also the strength. There are certain ways to assess the quality of the material and life span. The strength of the material is measured through destructive testing. Several tests are already standardized for the assessment of the material while nondestructive testing is also widely recognized. The nondestructive testing procedures have a potential not only in determining the material strength but also the quality and life expectancy of the material as well. The measurement of compressional (P) and shear (S) wave velocities in concrete, is one of the main nondestructive tests applied to assess the material strength and quality. Within this context, a number of procedures are tested to compute the S-wave velocities which could also be used to compute P- wave velocities as well. The methods already used in other fields such as wave stacking, P-S correlation, S correlated S, Hilbert transform and velocity spectra are tested in order to find out the shear wave velocities. It is determined that the shear wave velocity can be computed by using a number of tests, and especially with Hilbert transform and velocity spectra. Therefore, it was shown that the proposed method is quite promising for future considerations.