Comparison of the pressure sensor and inertial measurement units based gait and movement analysis methods in healthy individuals
Sağlıklı bireylerde basınç sensörü ve atalet ölçüm birimlerine dayalı yürüyüş ve hareket analiz yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 713129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAY VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Toplumda nörodejeneratif hastalıkların ve normal yaşlanmanın bir bileşeni olarak yürüme ve hareket bozuklukları sık görülür. Günümüzde yürüme ve hareket bozukluklarının klinik olarak değerlendirilmesi için temel araç fizik ve nörolojik muayenedir. Ancak bu yöntem ancak yarı nicelikseldir, ve de genellikle yavaş ilerleyen hareket bozukluğu belirtilerinin ölçümü ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesi için yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle yürüme ve hareket bozukluklarının klinik değerlendirmesinde kullanılabilecek daha hassas nicelik ölçümü yapabilen yöntemlere ihtiyaç vardır. Basınca duyarlı platformlar ve giyilebilir sensör sistemleri son yıllarda yürüme ve hareketin nicel analizinde kullanılmaya başlanan iki temel araçtır. Özellikle de kablosuz ve giyilebilir sensor sistemleri, hareketin sürekli ve objektif olarak izlenmesi için kullanılabilir ve hastalığın ilerlemesiyle ilgili geniş bilgi sağlar. Ancak bu sistemlerin klinik kullanıma girebilmesi için öncelikle normal değerlerinin belirlenmesi ve birbirleriyle karşılaştırmalı olarak incelenmeleri gerekir. Bu çalışmada, ilk olarak hareket analizi için kullanılan atalet sensörlerine odaklanarak, hareket temelli parametreler için sağlıklı kontrollerden normatif veri seti oluşturmayı ve de yürüme analizi için kullanılan bir diğer system olan basınç platformu sistemiyle kıyaslamayı hedefledik Parkinson hastalığı (PH) yürüme ve hareketi en sık etkileyen nörodejeneratif hastalıklardan birisidir. Spatiotemporal parametrelerdeki bozukluklar, duruş ve dengede bozulma, azalmış kol salınımı ve pelvik ve alt ekstremite eklemlerinde azalmış hareket açıklığı Parkinson hastalığının (PH) iyi bilinen klinik özellikleridir ve genellikle erken evrelerde bile gözlenir. Bu tez çalışmasının ikinci amacı olarak da Parkinson hastalığında sensörlü yürüme analizi üzerine yapılan literatür çalışmalarını inceleyerek bu alandaki güncel durumu belirlemeyi hedefledik. Bu tez çalışmasının sonucunda, her iki sensör tabanlı cihaz için referans değerler elde ettik. Bu değerler araştırmacılara ve klinisyenlere hareket bozukluklarını değerlendirmede yardımcı olabilecektir. Kantitatif analiz tekniklerindeki ilerlemeler yakın gelecekte Parkinson hastalığı gibi yürüme ve hareket bozukluğuna yol açan durumlarda klinik kullanım için oldukça faydalı olabilecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Gait and movement disorders are common as a component of neurodegenerative diseases and normal aging. The main tool for the clinical evaluation of gait and movement disorders is physical and neurological examination. However, this method is only semi-quantitative, and it is generally insufficient for the measurement of slowly progressing movement disorder symptoms and evaluation of treatment response. Therefore, there is a need for more sensitive quantitative measurement methods that can be used in the clinical evaluation of gait and movement disorders. Pressure sensitive platforms and wearable sensor systems are the two main tools that have been used in the quantitative analysis of gait and movement in recent years. In particular, wireless and wearable sensor systems can be used for continuous and objective monitoring of movement and provide broad information on disease progression. However, in order for these systems to be used clinically, their normal values must first be determined and compared with each other. In this study, we aimed to create a normative data set from healthy controls for motion-based parameters, and compare it with the pressure platform system, which is another system used for gait analysis, by first focusing on inertial sensors used for motion analysis. Parkinson's disease (PD) is one of the neurodegenerative diseases that most commonly affects walking and movement. Movement patterns are important indications of a person's functional health situation and crucial to provide appropriate analysis. Disturbances in spatiotemporal parameters, impaired posture and balance, decreased arm swing, and decreased range of motion in the pelvic and lower extremity joints are well-known clinical features of Parkinson's disease (PD) and are often observed even in the early stages. The second aim of this thesis study is to examine the literature studies on sensory gait analysis in Parkinson's disease and to determine the current situation in this field. As a result of this thesis, we obtain reference values with two sensor-based devices to aid researchers and clinicians in their assessments and treatments of movement deficit. With advancement in the quantitative analysis techniques may be highly beneficial for interpreting a person's gait dysfunction.