El-İhtilafat ve't-Tenakuzatu'l-Celiyye Fil-Akideti'l-Yahudiyye/Dirase Mukarene
Yahudi inancındaki ihtilaf ve çelişkiler: Karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 713176
  2. Yazar: LUAY HATEM YAQOOB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATEM CASİM MUHAMMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Daawa University Institute for Islamic Studies
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu araştırma, Yahudi inancını ve Yahudi inancında var olan tartışma ve çelişkileri ele almaktadır. Araştırmamız, sav ve görüşlerini temel Yahudi kaynakları olan Tevrat ve diğer kutsal metinlerini esas alarak açıklamaya çabalamış, Yahudi inancına dair tarafımızca önemli bulunan şu dört konu hakkında değerlendirme ve saptamalar yapmıştır: Ulûhiyet, Nübüvvet, Melekler, Ahiret Günü. Araştırmamız, yukarıda bahsedilen inanç konularına ilişkin öncelikle Tevrat metinlerinden İslam açısından veya tarihi olarak doğru olarak nitelendirilebilecek kesitlere yer vermiş daha sonra yine Tevrat'tan olan ancak ilk alıntılarla çelişkili başka parçalar sunmuştur. Bahsedilenlere ek olarak Tevrat ve Yahudilerce inkârı mümkün olmayan diğer kitaplarda yer aldığı belirtilen çelişkiler hakkında Yahudi bilginler tarafından ortaya konan tutumlar, gerekçelendirmeler ve açıklamalara değinmiştir. Ayrıca ilgili her inanç konusuna dair İslami görüşleri ifade etmiştir. Böylelikle tarafımızca karşılaştırmalı bir araştırma ortaya konmaya çalışılmış, farklı temelli yönelimlerden etkilenmeden salt bilimsel bir araştırma meydana getirilmeye gayret edilmiştir. Tezimiz; ön söz, giriş, beş bağımsız bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Her bağımsız bölüm kendi içinde çeşitli alt başlıklara değinmektedir. Giriş bölümü, kitabın açılım merkezi olarak Yahudilerin din ve kimliklerini özet bir şekilde anlatmaktadır.“Tarih Boyunca Yahudilerin Durumu”ve“Tevrat'ın Yahudilere Göre Değeri ve Yahudi Bilginlerin Tevrat'a Yönelik Tutumları”, giriş bölümünün ele aldığı alt başlıklardır. Birinci bölüm, kitabın başlığını sözlük ve terminolojik anlamlarıyla incelemektedir. Ayrıca başlıkla ilgili ve önemli görülen diğer kavramlar hakkında bilgi sunmaktadır. Bu bölümde dört alt başlık yer almaktadır. İkinci bölüm, Yahudilik'te ulûhiyet anlayışına ilişkin konuları ve çelişkileri işlemektedir. İkinci bölümde üç konu ele alınmaktadır:“İlahi Sıfatlar Hakkında Çelişki ve Tartışmalar”,“Teşbih ve Tecsimle İlgili Çelişki ve Tartışmalar”,“Tanrı'nın Ödül ve Cezası ve Tanrı'nın Mekânı Hakkında Çelişki ve Tartışmalar”. Üçüncü bölüm ise Yahudi inancında Peygamberlik etrafındaki çelişki ve tartışmaları ele almaktadır.“Yahudi İnancına Göre Peygamberlik Kavramı”,“Yahudi Şeriatına Göre Vahiy Alma”, Yahudi Yazılı Kaynaklarına Göre Peygamberlerin Özellikleri“ adlarını taşıyan üç farklı konuyu tartışmaktadır. Dördüncü bölüm, melek kavramı hakkında Yahudilerde mevcut olan çelişki ve tartışmaları incelemektedir. İlgili bölüm, sırasıyla Yahudi Şeriatı'nda meleklerin mahiyetini, Yahudilere göre en önemli melek isim ve gruplarını ve Yahudi kutsal metinlerinde meleklerin görevlerini başlıklar halinde araştırmaktadır. Beşinci bölümde ise tarafımızca Yahudilerin ahiret gününe ilişkin farklı yorumlarından bahsedilerek Yahudi kutsal kitaplarına göre ahiret günü konusu işlenmekte ve Yahudiliğin Cennet ve Cehennem öğelerine bakışı masaya yatırılmaktadır. Beşinci bölümü takip eden araştırmamızın sonuç kısmı, şahsımın ulaştığı kanaatlerden önemli bazı hususları dile getirmemden ve çeşitli tavsiyeleri ifade etmemden ibarettir. İlgili kesiti izleyen sayfalarda ise kaynakça ve ona ek olarak hazırlanan fihristler yer almaktadır. Araştırmada atıf yapılan Yahudi kaynakları ve İslami eserlerin sayısunn48 ulaştığı tespit edilmiştir. Araştırmamız, kaynakça ve fihristlerle birlikte 280 sayfadır Bu araştırma, ”er-Risale el-Alemiyye" adlı yayınevi tarafından zonda Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bütün bir kitap olarak yayınlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a completion of the requirements for the degree of Master's in confession . It studies (The Differences and Contradictions in the Jewish Belief and the position of Islam/Comparative Study) It talks about the Bible and its texts which sometimes agree the right, and go against and contradict others, and that the existence of such differences and contradictions in the Bible don't suit it as being divine book. Sine there are many differences and 278 contradictions in Judaism books, this thesis is devoted to collect the difference and contradiction found in the Bible concerning confession: Deity, and of prophecy, angels, and the doomsday. The researcher adopted the approach in this study as follows: First: the inductive approach: in which the researcher extrapolated the texts of the Jewish Scriptures accurately and extract what disagrees and contradict in the confession. Second: analytical approach: in which the researcher analyzes the texts of Scriptures, and then quotes the sayings of Jewish scholars, and offers some comparisons as stated in the Qur'an and Jewish Scriptures. Third: Criticism approach: through criticizing the texts that require criticism, by the researcher, the study talks about any issue of confession through mentioning the texts of Scriptures that agree or come nearby right then he mentions what contradicts and differs from the Scriptures themselves. Then he mentions the explanation of Jewish scholars for this the contradiction. Then he explains Islam's position on those issues. The thesis contains an introduction, preface, five chapters and a conclusion, and each chapter contains several sections. The introductory chapter represents an introduction to the book including a brief look at the Jews and their religion. It contains two sections, as the researcher speaks about the history of the Bani Israel and what happened to them, then he mentioned 279 the most important groups of Judaism, with talking about the Bible and the books thereto, and how they have been got down and recorded. In addition to the position of the Jewish, Christians and Muslims concerning the Bible. The first chapter discusses the definition of the title and its vocabularies linguistically and idiomatically with an indication of the most important utterances related to the title. It includes four sections. The second quarter talks about the difference and contradiction in the“divinity”of the Jews. It has three sections. The researcher mentions, in this chapter, many of the attributes of deficiencies that were received in the Bible concerning the characteristics of the Lord, like lie, regret, disability, fatigue, drowsiness, sleep, ignorance, and injustice. Then the researcher mentions what is contained in the Scriptures like analogy of God with man, animals. This chapter ends by mentioning the texts of Scriptures that refer to the unfaithfulness of the Lord concerning his promise to Bani Israel, together with mentioning the texts of differences and contradictions concerning the location of Allah existence. The third chapter talks about the differences and contradictions in the“prophecy”according to Jews and includes three sections, in which he stated the concept of prophecy, as mentioned by the Jewish scholars. Then the researcher speaks about the ways the prophets to receive Revelation as conceived by 280 the Bible. This chapter is concluded by mentioning the worst descriptions contained in the Bible when the Jews describe their prophets by using the ugliest statements that refused to be perpetrated by ordinary human beings, like pagan, drunk , theft and adultery incest. These scriptures makes the prophets like other human, and that they may be righteous or wrong and they may trace their own interests and desires. Chapter four of exposes the difference and contradiction in the“Angels”for the Jews. It contains three sections in which the researcher reports the sayings of the Jews concerning the definition of the angels according the terms of Judaism, and concludes this chapter by mentioning the names of the angels and their numbers according to the Bible. The fifth chapter talks about the difference and contradiction in the“doomsday”for the Jews, and it has two sections. This chapter mentions the difference of the Judaism scriptures whether they believe in the existence of the doomsday or not, as they are completely empty of a frank mention of the doomsday and what is offered in of reward and punishment. At the end of this chapter, the researcher mentions some of the texts selected from the scriptures referred to by Jewish scholars that they have linked the doomsday.