Patentability of computer software under the Trips agreement and its applications in The Us, The Eu, and Turkey
Trips anlaşmasına göre bilgisayar programlarının patentlenebilirliği ile Abd, Ab ve Türkiye'deki uygulamaları
  1. Tez No: 713177
  2. Yazar: TALAT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ROBERT RASSMUSSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Vanderbilt University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sonrasında ortaya çıkan yeni bir takım fikri ürünlerin nasıl korunacağı sorusu bir takım tartışmaları da beraberinde getirmektedir. Bu alanda en çok tartışılan konulardan bir tanesi şüphesiz bilgisayar programlarının hangi fikri mülkiyet çeşidi altında korunacağı hususudur. Bilgisayar programlarının telif ya da patent hakkı altında korunması iki ihtimal olarak ortaya çıkmakla birlikte, sektördeki gelişmişlik düzeylerine bağlı olarak çeşitli ülkelerce farklı tutumlar sergilenmektedir. Hali hazırda uluslararası arenada kabul edilen temel uygulama TRIPS Anlaşması'nda ifadesini bulan telif hakkı korumasıdır. Ancak, TRIPS Anlaşması'nda bilgisayar programlarının patentlenmesini engelleyen bir hükmün bulunmaması nedeniyle, bu yaratımların patent konusu olabileceği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The question of how to protect new intellectual creations, which emerged as a a consequence of the developments in information technologies brings about substantial debate. Undoubtedly, one of the most controversial issues in this area is the matter of which form of intellectual property protection is appropriate for computer programs. Although copyrights and patents are the two possible intellectual property forms under which computer programs might be protected, countries take different attitudes in this field depending on their level of advancement in the sector. The current international consensus on this subject is that copyright protection provided under TRIPS Agreement is most appropriate. Nevertheless, since there is no provision in the TRIPs agreement that prevents the patentability of computer programs, these creations could also be a subject matter of patents.