Menâr ve et-Tahrîr ve't-Tenvîr tefsirleri arasında İsrâilyat ile istişhad -mukayeseli çalışma-
Comparative research between al-Manar tafsir and Tahrir and Tanvir tafsir in terms of İsrâiliyat narrations
- Tez No: 735365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SOAAD AHMED ALY SHOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
İsrâiliyat rivayetleri hâlâ tefsir kitaplarında büyük bir kısım işgal etmektedir. Hiçbir müfessir yoktur ki onlardan ya kabul ederek ya da reddederek bir rivayet almış olmasın. Menar Tefsirinin yazarı Muhammed Reşid Rıza ve aynı şekilde Tahrir ve Tenvir tefsirinin yazarı İbn Aşur bu rivayetlerden almış ve tefsirlerinde onlardan bahsetmişlerdir. Her ikisininde tesirlerinde bu rivayetlere yer vermeleri ile ün kazanmaları ve bu rivayetlerdeki metotlarının açıklığa kavuşturulmasının ehemmiyetine binaen“MENÂR ve et-TAHRÎR ve't- TENVÎR TEFSİRLERİ ARASINDA İSRÂİLYAT İLE İSTİŞHAD -MUKAYESELİ ÇALIŞMA-”başlıklı bir tez yazmaya karar verdim. Tez bu iki müfessirin İsrâiliyat rivayetlerini ele alma tarzlarını ve bu tür rivayetler hakkındaki tutumlarını A'dan Z'ye kadar açıklar. İsrâiliyatın önemi, kısımları, bu rivayetlerden hangileri üzerinde ittifak ettikleri ve diğer hususlar. Ayrıca kitaplarında bu rivayetlerden ne kadar sayıda delil getirildiği de beyan edilmiştir. Tez, önsöz, giriş, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ana bölümde İsrâiliyat rivayetlerin kabul ve ret delilleri, bu konudaki ihtilafın kaynağını ve bu nakiller arasında en racih olanı zikreder. İkinci ana bölümde, karşılaştırmaya başlar. Üçüncü ana bölüm ise, iki müfessirin bu rivayetlerde ittifak ettiği hususlara ve tefsirlerinde toplam kaç sayıda yer verdiklerine ayrılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tefsir, İsrâiliyat, Karşılaştırma, Muhammed Reşid Rıza, İbn Âşûr
Özet (Çeviri)
Israeli narrations still occupy a large part of the books of tafsir. There is no tafsir scholar who has not received a narration from them, either by accepting it or by rejecting it. Muhammad Rashid Riza, the author of the Tafsir of Menar, and Ibn Ashur, the author of the Tahrir and Tenvir, likewise, took these narrations and mentioned them in their tafsir. Since both of them gained fame by including these narrations in their tafsir and due to the importance of clarifying his methods in these narrations, I have decided to write a thesis titled“COMPARATIVE RESEARCH BETWEEN TAFSIR-el-MENAR'S AND TAFSIR OF TAHRIR AND TENVIR IN RESPECT OF ISRAELI NARRATIONS”. The thesis explains the way these two tafsir scholars deal with the Israeli narrations and their attitudes about such narrations -from a to izzard-. The importance of Israelies, its parts, which of these narrations they agree on and other issues, and in addition, it has also been stated how much evidence was brought from these narrations in their books. The thesis consists of a preface, an introduction and three main parts. In the first main part, the proofs of acceptance and rejection of the Israeli narrations, the source of the disagreement on this issue and the most preferable one among these narratives are mentioned. In the second main part, it begins the comparison. The third main part is reserved for the points that the two tafsir scholars agree in these narrations and how much they have given place to these in their books of tafsir in total. KEYWORDS: Comparative Research, Tafsir, Israelies Narration, Mohammed Rashed Reda, İbn Ashoor