「田舎」における国民意識の形成ーートルコと日本近代小説の比較研究
Taşra'da millî bilincin oluşumu—Türk ve Japon modern romanları üzerine bir karşılaştırmalı inceleme
- Tez No: 713184
- Danışmanlar: PROF. DR. YOICHI KOMORI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Japonca
- Üniversite: The University of Tokyo (Tokyo Daigaku)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez, Türk ve Japon modern romanlarının karşılaştırılması vasıtasıyla, her iki ülkede millî bilincin oluşumuyla beraber, kent ve“taşra”ya ne tür edebî temsiller atfedildiğini saptamayı amaçlamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan önceki Kurtuluş Savaşı'nı arka plan olarak kullanan Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Yaban (1932), Japon-Rus Savaşı arka planındaki Tayama Katai'nin (田山花袋) Taşra Öğretmeni (İnaka Kyōşi,『田舎教師』1909) ve Japonya'nın kuzeydoğusundaki çiftçilerin hayatlarını, acımasız bir menfîlikle tasvir eden Mayama Seyka'nın (真山青果) Güney Koizumi Köyü (Minami Koizumi Mura,『南小泉村』1907) eserlerindeki, geniş çapta millî seferberliklerin eşlik ettiği savaşların etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemek ve ülkelerin ulusal ve uluslararası durumlarının temsilî ifadeleri olarak“merkez-kenar”ilişkilerini çözümlemek suretiyle her iki ülkenin millî bilinçlerindeki ve milliyetçiliklerindeki farklar tespit edilmiştir. Tezin yöntemi, millî bilinç oluşum süreçlerindeki tezahür etmiş bu farklarda, her iki ülkenin tarihsel özelliklerinin ve medya, eğitim gibi kurumların rollerinin ne olduğunu karşılaştırmalı olarak incelemeye dayanmaktadır. Japon doğalcılık (natüralizm) akımının başlıca yazarları olan Tayama Katai ve Mayama Seyka ile modern Türk edebiyatının, doğalcılık akımından güçlü bir şekilde etkilenmiş yazarı Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun köyü konu alan eserleri, millî bilincin oluşumu gibi evrensellik arz eden bir ortak mesele ekseninde karşılaştırmalı olarak çözümlenmiştir.“Yaşamın gerçeklerini olduğu gibi tasvir etme”iddiasındaki bir edebî akıma mensup olmalarına rağmen, bu üç yapıtın ortak özellikleri, milliyetçi tonları koyu olan öznel tutumlar sergilemeleridir. Birinci Bölüm'de Yaban'a yönelik bazı temel eleştirel yaklaşımlar tanıtılmış ve bunlara tez yazarının kendi çözümlemesi eklenmiştir. İkinci bölümde, kent çalışmaları (urban studies) perspektifinden,“merkez-kenar”ilişkileri vasıtasıyla, Güney Koizumi Köyü ile Yaban karşılaştırılmış, her iki eserdeki başkişinin de“kentli”nin bakışıyla köy ve köylülere yönelik yaklaşımları mütalaa edilmiştir. Üçüncü bölümde, Taşra Öğretmeni ve Yaban romanları, savaş arka planındaki“taşra”da, medya ve eğitim aracılığıyla milliyetçiliğin yayılması meselesi açısından çözümlenmiştir. Son olarak, bu tahlillere dayanarak, bu üç eser vasıtasıyla her iki ülkenin millî bilinç anlayışlarındaki farklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
By comparing Turkish and Japanese modern novels, this thesis aims at determining what kind of literary representations are attributed to the city and“countryside,”as a result of the formation of national consciousness in both countries. It establishes the differences in both countries' national consciousnesses and nationalisms through comparatively examining the effects of wars accompanied by large-scale national mobilisations, and analysing the“centre-periphery”relations as the symbolic expressions of the countries' national and international situations, in Tayama Katai's (田山花袋) Country Teacher (Inaka Kyōshi, 『田舎教師』1909), related against the backdrop of Russo-Japanese War, Mayama Seika's (真山青果) Southern Koizumi Village (Minami Koizumi Mura,『南小泉村』1907) depicting the lives of the farmers in north-eastern Japan from a brutally negative perspective, and Yakup Kadri Karaosmanoğlu's The Stranger (Yaban, 1932), set during the War of Independence prior to the foundation of the Republic of Turkey. The methodology of the thesis is based on comparatively examining the historical characteristics of both countries, as well as the roles of the institutions such as media and education in the above-mentioned differences that occurred during the formation processes of national consciousness. The literary works of Tayama Katai and Mayama Seyka, the main authors of the Japanese naturalist movement, and Yakup Kadri Karaosmanoğlu, a writer of modern Turkish literature who was strongly influenced by naturalism, on the village, are analysed comparatively centring on such a universal issue as the formation of national consciousness. Although they belong to a literary movement claiming to“describe the realities of life as they are,”the common features of these three works are that they exhibit subjective attitudes with profound nationalist overtones. Chapter One, introduces some basic critical approaches to The Stranger, and presents the author's own analysis. Chapter Two compares, the representations concerning the centre-periphery relations in The Stranger with Southern Koizumi Village from the perspective of urban studies, and analyses the approaches of the protagonists towards the village and the villagers from the viewpoint of a“city=dweller.”Chapter Three examines The Country Teacher and The Stranger in terms of the spread of nationalism in the“countryside”through the media and education against the background of war. Finally, based on these analyses, the thesis determines the differences in the understandings of national consciousness of both countries.