Industrial adoption of model-based systems engineering: An investigation within the defence industry
Model tabanlı sistem mühendisliği'nin endüstride benimsenmesi: Savunma sanayi'nde bir araştırma
  1. Tez No: 713191
  2. Yazar: ALİTAN BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Modern endüstriyel çevrelerde giderek artan rekabet içerisinde bulunan organizasyonlar, sundukları ürün ve hizmetlerin kalitesini, ve buna bağlı olarak ürün ve hizmetleri ortaya çıkarmakta kullandıkları süreçleri sürekli olarak artırma çabası içerisinde bulunmalarını gerektirmektedir. Model tabanlı sistem mühendisliği (MTSM), günümüzde ağırlıklı olarak izlenilen doküman tabanlı yaklaşımlardan miras kalan yetersizlikleri giderebileceği sözüyle birlikte sunulmakta. Ancak, herhangi bir şirketin model tabanlı yaklaşımları benimseyebilmesi için, bu yolda ortaya çıkan bir takım beşeri, iktisadi, organizasyonel ve teknolojik hususların üstesinden gelebilmeleri gerekmektedir. Model tabanlı yaklaşımları benimseme ihtimali olan organizasyonlar için karşılarına çıkabilecek hususların açık bir şekilde ortaya çıkarılması amacıyla yapılan bu çalışmada, konuyla ilgili literatür taraması dahilinde elde edilen faktörler ve ilişkiler, teorik bir model kapsamında bir araya getirilmiştir. Ortaya çıkan teknoloji benimseme modelinin açıklama gücü, Türkiye'de konuya vakıf mühendislik pratisyenlerinin katıldığı bir anket yardımıyla nicel olarak değerlendirilmiştir. Yapısal modelin işleyişi Kısmi En Küçük Kareler ile Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) kullanılarak doğrulanmış ve geliştirilmiştir. Geliştirilen model, MTSM'in benimsenmesinde etkili olan faktörlerin açıklanması amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing competition in contemporary industrial settings drive organizations to unceasingly seek ways to improve the overall quality of their products and services, and the processes followed in order to procure them. Model-Based Systems Engineering (MBSE) has been put forth with promises to remedy shortcomings constituted by legacy document-based engineering approaches. However, for an organization to fully adopt MBSE, it must overcome several human, financial, organizational and technological factors. The purpose of this study was to elucidate these factors that are in affect for potential MBSE adopters clearly. In order to achieve this, research within the literature has led to the identification of a theoretical model that comprises of the most significant latent constructs that are in effect in MBSE adoption. The resulting technology adoption model's explanatory power was evaluated in a quantitative manner via a questionnaire, with participants chosen from engineering practitioners in Turkey, who are experienced in the matter. The proposed structural model was validated and refined using Partial Least Squares Structural Equation Modelling (PLS-SEM). The resulting adoption model was developed that aims to explain the relations between factors that are in effect in MBSE adoption.