Political mobilization and the institutional origins of national developmentalist states: The cases of Turkey, Mexico, Argentina, and Egypt
Siyasal mobilizasyon ve ulusal kalkınmacı devletlerin kurumsal kökenleri: Türkiye, Meksika, Arjantin ve Mısır örnek vakaları
- Tez No: 713223
- Danışmanlar: PROF. DR. KENNETH ROBERTS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cornell University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 409
Özet
Elinizdeki çalışma geç kalkınmanın gelişmekte olan ülkeler nezdinde neden farklı sonuçlar yarattığını incelemektedir. Çalışmamda özellikle uluslararası arenada yaşanan ticari eşitsizlik ve siyasi karışıklıklara ekonomik milliyetçilik, sosyal reform ve devlet eliyle sanayileşmeye dayalı bir programla karşılık veren ve ulusal kalkınmacı devletler olarak nitelendirdiğim örnek vakalara odaklanmaktayım. Benzer baskılarla karşılaşan bu rejimlerin takip ettikleri sosyo-ekonomik politikalar ve ayakta kalma süreleri neden farklılık göstermektedir? Türkiye, Meksika, Arjantin ve Mısır'daki rejimlerin detaylı analizi üzerinden ulusal-kalkınmacı devletin dört farklı modeli olduğu ve her bir modelin takip ettiği politika setlerinin farklı seviye yeniden dağıtımcı uygulamalar ve siyasi sonuçlar yarattığı belirtilmektedir. Tezde liderlerin güçlü parti veya devlet kurumlarına yatırım yapmaları durumunda orta seviye dağıtımcı politikalarla bile ayakta kaldığı iddia edilmektedir. Bu kurumların zayıf kalması durumunda ise liderler ancak elitleri kutuplaştırmak pahasına yüksek seviye yeniden dağıtımcı politikalar takip ederek popülaritelerini arttırmak veya popüler tabanlarını düşük seviyede tutarak elitlerin ayrılması ve kitlesel muhalefetin ortaya çıkışı karşısında zayıf kalmak arasında kalır. Bu rejim kurumları da elitler arası çatışma seviyesi ve elitlerin halk kesimlerini harekete geçirebilme imkanlarına bağlı olarak inşa edilmiştir. Tezde ikili karşılaştırma ve süreç inceleme gibi farklı metotları kullanarak siyasi çatışmayı kurumlara ve onlar üzerinden de rejim dinamiklerine bağlayacak nedensellik ilişkisi kurulmaktadır.
Özet (Çeviri)
My dissertation examines why the common challenge of late development has generated starkly different responses in the Global South. I focus in particular on a cluster of cases that reacted to trade imbalances and political turmoil at the international stage with a combined agenda of economic nationalism, social progress and state-led industrialization, establishing what I term national developmentalist states. Why then, despite facing similar adaptive pressures, did these regimes markedly differ in terms of their durability and socio-economic policies? Through a careful study of such regimes in Turkey, Mexico, Argentina and Egypt during the middle third of the twentieth century, the dissertation specifies four variants of the national-developmentalist state and articulates how each type produced a distinct policy set with varying redistributive implications and political outcomes. I argue that where leaders invested heavily in building cohesive ruling-party and/or state organizations, regimes proved durable even with only moderate levels of economic redistribution. Where such institutions were weak, leaders could expand their popularity through excessive redistribution and risk elite polarization or establish a limited base but remain vulnerable to elite defections and popular opposition. These regime institutions were in turn conditioned by the intensity of intra-elite conflict and the differing ability of reformist elites to mobilize popular classes at the onset of their rule. I employ multiple strategies of inquiry, including paired comparisons and process tracing, to identify the causal mechanisms that link initial political conflict to institutions, and eventually to regime trajectories.