Çukurova bölgesinde ikinci el traktör pazarı fiyat analizi
Price analysis of second hand tractor market in Cukurova region
- Tez No: 713222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT MUHARREM SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tarımsal işletmelerde traktör önemli bir mekanizasyon girdisidir. Birçok tarımsal işletmede toplam giderler içerisinde tarım makinalarına ait sabit gider yükü %30-40 dolayındadır. Bu nedenle traktörün satın alınması bir işletmede verilmesi gereken en önemli kararlardan birisidir. Bu konuda verilecek doğru karardan işletme ekonomik kazanç edinecek, olası yanlış bir karar uzun yıllar sürecek kârlılığı azaltan bir hata olacaktır. Bazı işletmeler traktörü yeni olarak satın alırken bazı işletmeler ekonomik nedenlerle kullanılmış traktör satın almayı tercih etmektedirler. Kullanılmış traktörlere ilişkin fiyat analizlerinin yapılması ve pazar koşullarının belirlenmesi doğru tarımsal mekanizasyon işletmeciliği kararları açısından oldukça önemlidir. Kiralama-satınalma kararının verilmesinde veya optimum ekipman iş genişliği seçimi için kullanılmış traktör fiyat analizlerinden yararlanılması gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında, Adana ilinde ikinci el traktör satışı yapan galerilerden toplanan veriler üzerinden genel değerlendirmeler yapılmıştır. Öncelikle anketle veri toplama yönteminden yararlanarak ikinci el traktör pazarının genel yapısı belirlenmiş, pazardaki traktörlerin marka ve güç büyüklüklerine göre birim satın alma bedelleri derlenmiştir. Markalara göre traktörlerin dağılımı incelendiğinde pazarın büyük bölümünü dört markanın (NH, FI, MF, TÜM) oluşturduğu (%66.8) görülmektedir. Türk Fiat, Massey Ferguson ve Tümosan traktörlerinin satınalma bedelleri diğer John Dere ve New Holland traktörlerine kıyasla daha düşüktür. Pazarda 25 farklı marka traktör bulunmaktadır. Bu traktörler arasında en büyük pay, Fiat, New Holland ve Massey Ferguson markalarına aittir.
Özet (Çeviri)
The control of machinery costs is a key factor in improving the profitability of a farm. On many farms 30-40% of the fixed costs can be allocated to farm machinery. For this reason, the purchase of a tractor is one of the most important decisions to be made on any farm. A correct decision will benefit the business considerably but the wrong decision will be an expensive mistake to be regretted for many years. There are two different way to purchase the tractors in any farm. One of them is purchasing the tractor as new one, the other one is purchasing the he tractors as used or second hand. are purchased as new in some farms instead of purchasing he tractor as second hand or used. The used tractor prices and market conditions should be evaluated for the correct agricultural machinery management decisions. Price analysis of the used tractors has to be used in hiring or purchasing decision. In addition to that, Optimum equipment size calculations require the price data of used tractors. In the scope of this research, second hand tractor price data gathered from the showrooms in the Adana province were evaluated. Before all else, general structure of second hand tractor market were defined by applying a comprehensive questionnaire to showroom owners. In addition, second hand tractor prices were arranged according to brand-model, age and power category. When the distribution of tractors by brands is analyzed, it is seen that four brands (NH, FI, MF, ALL) constitute the majority of the market (66.8%). The purchase price of Turkish Fiat, Massey Ferguson and Tümosan tractors is lower than other John Dere and New Holland tractors. There are 25 different brands of tractors in the market. The biggest share among these tractors belongs to Fiat, New Holland and Massey Ferguson brands.