Aile Hekimi ve Aile Sağlığı elemanlarının sigara bırakma danışmanlığı konusundaki davranış ve tutumları
Behaviors and attitudes of family physician and family HEALTH staff on smoking cessati̇on counseli̇ng
- Tez No: 713224
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAY BAŞAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Aile hekimliği uygulamasında sigara farkındalığının artırılmasına yönelik aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının sorumluluğunun tanımlanması sigara bağımlılığı ile mücadelenin başarısını artırabilir. Bu çalışma ile birinci basamakta çalışan aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının sigara bağımlılığı ile mücadeledeki tutum ve davranışları ile aile sağlığı elemanlarının bu mücadeledeki yerine ilişkin görüşlerinin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel desendeki bu anket çalışmasına Kasım-Aralık 2020 tarihlerinde Aydın Efeler ilçesindeki aile sağlığı merkezlerinde çalışmakta olan tüm aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının alınması hedeflendi. Veri toplama aracı olarak, amaca yönelik ve ilgili literatür taraması ile araştırmacılar tarafından geliştirilen bir anket formu kullanıldı. Anketler, çalışmaya katılmayı kabul eden tüm aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarına yüz yüze yöntemle uygulandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare testi kullanıldı. Bulgular: Efeler ilçesinde çalışan 91 aile hekiminden üçüne ve 79 aile sağlığı elemanından ikisine ulaşılamadı. Ulaşılan 88 aile hekiminden 59'u (katılım oranı %64,8) ve 77 aile sağlığı elemanından 64'ü (katılım oranı %81) katıldı. Aile hekimleri (51,5±7,0) aile sağlığı elemanlarından (38,7±8,9) daha yaşlı idi. Çalışmaya katılan aile hekimlerinin % 42,4'ü ve aile sağlığı elemanlarının %23,4'ü sigara bağımlılığı ile mücadele konusunda eğitim almışlardı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Defining the responsibility of family physicians and family health personnel to increase awareness of smoking in family medicine practice can increase the success of the fight against smoking addiction.In this study, it was aimed to determine the attitudes and behaviors of family physicians and family health personnel working in primary care in the fight against smoking addiction and the views of family health personnel in this struggle. Method: It was aimed to include all family physicians and family health personnel working in family health centers in Aydın Efeler district between November-December 2020 in this descriptive, cross-sectional survey study. As a data collection tool, a questionnaire form developed by the researchers with a purposeful and relevant literature review was used. Questionnaires were administered to all family physicians and family health personnel who agreed to participate in the study by face-to-face method. Descriptive statistics and chi-square test were used in the analysis of the data. Results: Three of 91 family physicians and two of 79 family health personnel working in Efeler district could not be reached. Out of 88 family physicians reached, 59 (participation rate 64.8%) and 64 out of 77 family health personnel (participation rate 81%) participated. Family physicians (51.5±7.0) were older than family health personnel (38.7±8.9).42.4% of the family physicians and 23.4% of the family health personnel who participated in the study had received training on combating smoking addiction.