Ekstrem sıcaklık değerlerinin mikrobiyal yakıt hücrelerinde voltaj üretimine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of extreme temperature values on voltage generation in microbial fuel cells
  1. Tez No: 713231
  2. Yazar: ÖZGE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ARTAN ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Evsel veya endüstriyel atık sulardaki organik moleküllerin parçalanarak kimyasal enerjinin ortaya çıkmasını ve bu enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi veya yeni ürünler oluşmasını sağlayan biyo-elektrokimyasal sistemlere Mikrobiyal Yakıt Hücresi (MYH) adı verilir. Gerçekleştirilen tez çalışmasında farklı sıcaklıkların mikrobiyal komunite ve biyoelektrik üretim kapasitesine olan etkisi incelenmiştir. Yapılan deney sonuçlarından anlaşıldığı üzere 15°C sıcaklıkta dengeli gerilim üretimi olmadığı ve bu durumda verimli güç üretimi olmayacağı düşünülmektedir. 45°C sıcaklıkta ise gerilim üretimi 0,5V ve akım üretimi yaklaşık 15 nA olarak belirlenmiştir ve tüm inkübasyon periyodu boyunca dengeli olarak devam etmiştir. Bu bakımdan 45°C sıcaklıkların biyoelektrik üretimi açısından uygun olduğu görülmektedir. Yakıt hücresinde yapılan mikrobiyal parametre takiplerinde ise 45°C sıcaklıkta 3 mg/mL kuruağırlık ve yaklaşık absorbans değeri 6,00 olarak belirlenmiş ve buna bağlı olarak daha yüksek biyomas üretimi olduğu bulunmuştur. Bu durumda biyomas üretimi de dikkate alındığında 45°C sıcaklığın MYH'de daha etkin olarak kullanılabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Microbial Fuel Cell (MFC) is a bio-electrochemical system that breaks down organic molecules in domestic or industrial wastewater to produce chemical energy and convert this energy into electrical energy or create new products. In the thesis study, the effect of different temperatures on the microbial community and bioelectricity production capacity was investigated. As understood from the test results, it is thought that there is no stable voltage generation at 15°C and in this case there will be no efficient power generation. At 45°C, the voltage generation was 0.5V and the current generation was approximately 15 nA and remained stable throughout the entire incubation period. In this respect, temperatures of 45°C seem to be suitable for bioelectricity production. In the microbial parameter follow-ups made in the fuel cell, 3 mg/mL dry weight and an approximate absorbance value of 6.00 were determined at 45°C, and accordingly, higher biomass production was found. In this case, considering the biomass production, it was found that a temperature of 45°C could be used more effectively in MFC.