The concept of Maṣlaḥa in the thought of Hayrettin Karaman
Hayrettin Karaman'ın düşüncesinde maslahat mefhumu
  1. Tez No: 713248
  2. Yazar: EMİNE ENİSE YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ROBERT GLEAVE, DOÇ. DR. OMAR ASHOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Exeter
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
İslami hukuk teorisinde, maslahat kavramı İslam hukukunun değişen çevre ile uyumluluğunu gösteren önemli bir yasal araçtır, bu yüzden bu kavram İslam hukukunun sürekli değişen çevre ile bağlantısını sağlar. Bu çalışma, İslam hukuks metodolojisinde yaygın olarak basvurulan maslahat ilkesini arastirmaktadir. Bunun yanisira, calışma maslahatın yasal tanımı, geçerliliğini ve koşullarını da incelemektedir. Bu yasal ilke, mevcut kanunları yeni koşullara genişletmek ve uyarlamak için yasal bir araç olarak hizmet etmektedir. Ayrıca bu ilke hukukçulara hukukun ilgili metinlerinde yer almayan durumlarla başa çıkmaları icin olanak saglar. Bu çalışma hukuk kavramı maslahati açıkladıktan sonra, aynı zamanda İslam hukuku alanında tanınmış Türk Müslüman alimlerden Hayrettin Karaman'ı da tanıtmaktadır. Çalışmanın temel amacı, Karaman'ın maslahat ilkesi ile ilgili duruşunu belirlemektir. Karaman'ın maslahat üzerindeki yazılarını inceleyerek, bu alimin liberal muhafazakâr özelliğini aciga cikarmistir. Karaman'ın hayatı ve maslahat teorisi incelenmistir. Pek çok gelenekselci bilim adamı gibi, İslam hukukunun klasik yapısının modern dünyaya uygun oldugunu israrla belirtmektedir. Ancak Karaman yeni şartlar ve modern değerlerle başa çıkmak için bazı düzenlemeler yapma gereğini inkar etmemektedir. Bu bağlamda, Karaman'in maslahat ile baglantili içtihat ve zaruret hakkındaki görüşleri de tartışılmıştır. Yasaklı maddelerle tıbbi tedavi konusundaki bir örnek, modern donemdeki Müslüman alimlerin kanun yapma sürecinde maslahat ilkesine nasıl başvurduğunu gostermek icin, takdim edilmistir. Bu örnek, Karaman'nin Islam hukukunun modern zamanlarda islevsel olabilecegini ve yine Islam hukukunun yeni kosullara gore uyarlanabilecegini kanitlamak icin maslahat ilkesine basvurarak ahlaki ve hukuki hukumler elde etittigini gosterdigi icin bu alimin liberal muhafazakâr özelliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In Islamic legal theory, the concept of maṣlaḥa is an important legal tool which shows the compatibility of Islamic law with the changing environment, so it provides the connection of Islamic law with the ever-changing environment. This study explores the widely applied principle of maṣlaḥa in Islamic legal methodology. The study examines the legal definition, validity and conditions of maṣlaḥa. This legal principle serves as a legal tool to extend and adapt the existing law to new circumstances. It also enables to jurists to deal with situations that are not mentioned in the authoritative texts of the law. After presenting the legal concept of maṣlaḥa, this study also introduces Hayrettin Karaman, one of the well-known Turkish Muslim scholars in the area of Islamic law. The main purpose of the study is to identify the stand of Karaman about the principle of maṣlaḥa. By analyzing Karaman‟s writings on maṣlaḥa, his liberal conservative characteristic has been demonstrated. Karaman‟s life and his maṣlaḥa theory have been explored. Like many traditionalist scholars, he insists on the suitability of the classical structure of Islamic law with the modern world. However, Karaman does not deny the necessity of making some adjustments to deal with new circumstances and modern values. In this regard, his views about ijtihād and necessity have been discussed insofar as it related to maṣlaḥa. An example on the issue of medical treatment with the prohibited substances has presented to demonstrate how Muslim scholars appeal to the principle of maṣlaḥa in the law-finding process in the modern period. This example supports Karaman‟s liberal conservative characteristic when he derives ethical and legal rulings by applying the principle of maṣlaḥa in order to prove that Islamic law is capable of functioning in the modern time, and of expanding and adapting according to new circumstances.