Pediatrik humerus alt uç kırıklarında radyolojik rotasyon ölçümü kırık paterninden etkilenir mi? (Metodolojik çalışma)
Is radiologic rotation measurement affected by the fracture pattern in pediatric supracondylar humeral fracture? (Methodological study)
  1. Tez No: 713269
  2. Yazar: YAVUZ ŞAHBAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HAMDİ AKGÜLLE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Suprakondiler humerus kırıkları (SKHK), pediatrik yaş grubunda en sık görülen dirsek kırıklarıdır. SKHK cerrahisinde rotasyonel hatalı fiksasyona sıkça karşılaşılmaktadır. Gordon ve arkadaşları 2001 yılında“lateral rotasyon yüzdesi”olarak adlandırdıkları malrotasyon tahmin yöntemini tanımışlardır. Ancak Gordon ve arkadaşlarının oluşturduğu model Bahk ve arkadaşlarının 2008 yılında oluşturdukları John Hopkins(J-H) kırık patern değerlendirmesinden yalnızca tipik kırıkları içermektedir. Birçok yazar SKHK'ler için rotasyonu tahmin etmenin yolunu aramış ancak bunu J-H kırık paternlerinin tümünde iç ve dış rotasyon için değerlendirmemiştir. Bu çalışmanın amacı John Hopkins suprakondiler humerus kırığı paternine ait farklı kırık paternlerinde Gordon Rotasyon indeksine göre kabul edilebilir rotasyon kriterlerinin aynı rotasyon değerleri olup olmadığını araştırmaktır. METODOLOJİ Bu çalışma Sawbone© firmasına ait 4 adet sentetik pediatrik kemik kullanılarak tasarlanmıştır. 4 adet pediatrik sol humerusun her birine distal humerus John Hopkins kırık paternlerini (Tipik kırık paterni, Medial oblik kırık paterni, Lateral oblik kırık paterni, Yüksek kırık paterni) taklit eden birer kesi yapılmıştır. Kesi yapılan kemikler ahşap rotasyon aparatına yerleştirilmiştir. Farklı rotasyon derecelerinde görüntüler alınmıştır. Görüntülemeler Toshiba© INFINIX sabit floroskopi cihazı ile alınmıştır. Alınan görüntüler Infinity© radyoloji değerlendirme sistemi üzerinde değerlendirilmiştir. 5 gözlemci 3 ay ara ile ikişer kez (1 Pediatrik ortopedi hekimi, 1 Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı, 3 Ortopedi ve Travmatoloji asistanı) tüm görüntülerde Gordon indeksi ölçümü gerçekleştirmiştir. Gözlemciler arası güvenilirlik ve gözlemcinin tekrarlayan ölçümlerindeki güvenilirlik; Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) programı kullanılarak sınıf içi korelasyon katsayısı (intraclass correlation coefficient (ICC)), Cronbach's alpha ve p değeri bulunarak hesaplanmıştır. BULGULAR Gözlemcilerin tekrarlayan ölçümlerinde tipik kırık paterni için 20 derece ve altı rotasyon Gordon lateral rotasyon indeksi için kabul edilebilir kriterler içindeydi. Oblik kırık paternleri için 30 derece ve altı kabul edilebilir kriterler içerisinde ölçüldü. Ancak yüksek kırık paterni için 55 derece rotasyon ve altı Gordon lateral rotasyon indeksine göre kabul edilebilir rotasyon kriterleri içinde saptandı. Ölçümlerimize ait intraobserver ve interobserver güvenilirliğimiz %95'in üzerindeydi. SONUÇ Biz bu çalışmamızda pediatrik suprakondiler humerus kırıklarında farklı kırık paternlerinin rotasyon ölçümünü nasıl etkilediğini, farklı karakteristikerinin olup olmadığını ve farklı radyolojik kabul edilebilir rotasyon derecelerine sahip olup olmadıklarını araştırdık. Çalışmamız Gordon lateral rotasyon yüzdesini John Hopkins Kırık paternlerinin tümünde, iç ve dış rotasyonu ayrı ayrı değerlendiren ve kabul edilebilir rotasyon miktarlarını ölçmeyi hedefleyen ilk çalışmadır. Çalışmamızın verilerine dayanarak tipik, medial oblik ve lateral oblik kırık paterni için Gordon lateral rotasyon yüzdesinin güvenle kullanılabileceğini ancak yüksek kırık paterninde %50 olan kabul edilebilir oranın düşürülmesi gerektiğini savunmaktayız. Bu değer, Takahara ve arkadaşlarının distal humerus rotasyonel yanlış diziliminin proksimal humerustan tolere edilebileceğini sunduğu rotasyon miktarı sınırın üzerindedir. Gordon lateral rotasyon yüzdesinin klinik kullanımda ve akademik çalışmalarda kullanılırken kırık paternine göre ayrı ayrı değerlendirilmesini önermekteyiz. Bundan önce bunu dikkate almadan yapılan çalışmalarda, okuyucular tarafından bu bilgiler dikkate alınarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE Supracondylar humerus fractures (SCHF) are the most common elbow fractures in the pediatric age group. Rotational incorrect fixation is frequently encountered in SCHF surgery. Gordon et al. introduced the malrotation estimation method, which they called“lateral rotation index”in 2001. However, the model created by Gordon et al. includes only typical fractures from the John Hopkins (J-H) fracture pattern evaluation created by Bahk et al. in 2008. Many authors sought to estimate rotation for SCHF's but did not evaluate it for internal and external rotation in all J-H fracture patterns. This study aims to investigate whether the acceptable rotation criteria according to the Gordon Rotation index are the same rotation values in different fracture patterns of the John Hopkins supracondylar humerus fracture pattern. METHODOLOGY This study was designed using 4 synthetic pediatric bones from Sawbone© company. An osteotomy mimicking the distal humerus John Hopkins fracture patterns (Typical fracture pattern, Medial oblique fracture pattern, Lateral oblique fracture pattern, High fracture pattern) was made in each of the 4 pediatric left humeri. The bones which were performed osteotomy were placed in the wooden rotation apparatus. Images were taken at different degrees of rotation. Images were taken with a Toshiba© INFINIX fixed fluoroscopy device. The images taken were evaluated on the Infinity© radiology evaluation system. 5 observers performed Gordon index measurement on all images twice, with an interval of 3 months (1 Pediatric Orthopedic specialist, 1 Orthopedics and Traumatology specialist, 3 Orthopedics and Traumatology residents). Inter/intra-observer reliability repeated measurements; The intraclass correlation coefficient (ICC), Cronbach's alpha, and p-value were calculated using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program. RESULTS In repeated measurements of the observers, rotations of 20 degrees or less for the typical fracture pattern were within acceptable criteria for the Gordon lateral rotation index. For oblique fracture patterns, 30 degrees and below were measured within acceptable criteria. However, 55 degrees of rotation and below were found to be acceptable according to the Gordon lateral rotation index for the high fracture pattern. Our intraobserver and interobserver reliability of our measurements was over 95%. CONCLUSION In this study, we investigated how different fracture patterns affect rotation measurement in pediatric supracondylar humerus fractures, whether they have different characteristics and whether they have different radiologically acceptable degrees of rotation. Our study is the first to evaluate the percentage of Gordon lateral rotation in all John Hopkins Fracture patterns, internal and external rotation separately, and aiming to measure acceptable rotation amounts. Based on the data of our study, we argue that the Gordon lateral rotation percentage can be used safely for typical medial oblique and lateral oblique fracture patterns, but the acceptance rate, which is 50%, should be reduced in high fracture patterns. In this value; The amount of rotation that Takahara et al. Reported, that rotational misalignment of the distal humerus from the proximal humerus can be tolerated is above the limit. We suggest that the percentage of Gordon lateral rotation should be evaluated separately according to the fracture pattern when used in clinical use and academic studies. Studies that have been done without taking this into account before this should be re-evaluated by the readers regarding this information.