Hastane destekli evde bakım hizmetleri ve sunumu
Hospital-supported home care services and their organization
  1. Tez No: 71331
  2. Yazar: RAHŞAN BOYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ OKTAY, YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Evde sağlık bakım hizmetleri yeni ve hızlı gelişen en etkili ve verimli sağlık hizmeti modelidir. Hastanın iyileşmesini hızlandırma, enfeksiyon riskini azaltma, stresi azaltma, aileyi birarada tutma bakımevlerine ihtiyacı azaltma, profeyonel hizmet sunma, maliyeti azaltma gibi birçok yararlan olan evde sağlık bakım hizmetleri sağlık sektöründe önemli bir yere sahiptir. Araştırmamız, evde sağlık bakımına duyulan ihtiyacı (bireylerin evde sağlık bakım gereksinimlerinin neler olduğunu ve evde bakım almasına neden olan fiziksel, sosyal, v.b. faktörleri) ve ihtiyacın hangi kaynaklardan, nasıl, kimler tarafından, ne ölçüde karşılandığını belirlemek amacıyla planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul İlinin Avrupa Yakasında bulunan 50 özel hastane ve 20 özel bakım bürosu ile bir aylık sürede bu kuruluşlara başvuran hasta veya hasta aileleri oluşturuken, seçilen örneklem grubunu 6 özel hastane ve 11 özel bakım büro yöneticileri ile 1 Mart 1997-1 Nisan 1997 tarihleri arsında bu kuruluşlara evde bakım hizmeti alma talebinde bulunan 110 hasta veya hasta ailesi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, kuruluş yöneticilerine yönelik, literetür bilgisi ışığında hazırlanan, çoktan seçmeli sorulardan oluşan anket formu ile hasta veya ailelerine yönelik, literatür bilgisi ışığında hazırlanan görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için“elde yüzdeleme testi”kullanılmıştır. Sonuçta, evde sağlık bakım hizmetine en çok gereksinim duyan bireylerin yaşlılar olduğu, hizmetlerin çoğunun hastaneler ve bu konuda uzmanlaşan bürolar tarafından değil de özel danışmanlık büroları tarafından sunulduğu, evde bakım hizmetleri için kurumlarda standartların oluşturulmadığı, organize edilmiş ayrı bir“evde sağlık bakım birimi”ve“ekibi”tarafından sunulmadığı büroların yöneticilerinin ve hizmet sunan personelin eğitim düzeyleri ve bilgilerinin yetersiz olduğu, buna bağlı olarak büroların yönetimi ve hizmetlerin denetiminin de yetersiz olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçların rehberliğinde, öncelikle“Yaşlılara Yönelik Evde Bakım Hizmetleri”ile 107işe başlanması gerektiği, personelin ve yöneticilerin eğitimi ve geliştirilmesi, "Hastane Destekli Evde Bakım Hizmetlerfnin arttırılması, özel bakım bürolarının yönetiminin ve sundukları hizmetlerinin geliştirilmesi, kurumların finansmanı, hasta veya hasta ailelerinin eğitimi ve bilinçlendirilmesi ile ilgili öneriler sunulmuştur. 108
Özet (Çeviri)
Home health care services is a new, fast-developing and very efficient health service model. Home health care services have a lot of benefits, including decrease in patient recovery time, decreased risk of infection, decreased stress, strengthened family ties, reduced need for nursing home care, and increased quality and length of life. Day by day it is gaining a more important role in the health sector. Our study was planned and performed to determine the need for home health care services-what the individual home health care needs are, what physical, social and other factors affected that need, as well as how and by whom the care was provided. Data was collected from the institution managers using a multiple choice questionaire, which was based on the literature. In addition, some of the data was gathered using a literature-based interview form. Data was evaluated using the“hand percentage”test. In conclusion, those most in need of home health care services were found to be the 60-80 year old age group (44%) and those with physical limitations due to CVA and paraplegia (3 1%). Most of the home health care is provided by private nurse agencies (73%). 57% of the agencies use support personnel, like nurse aides and volunteers, to provide the care. A large percentage of the patients (66%) are dissatisfied with the care because“it is provided by untrained personnel.”In addition, it was found that 76% of the facilities had no standards of care, that none of them had an organized home care department, that 85% had no home care team, and that most the facility directors had only a high school education. Based on these conclusions, the following recommendations can be made: ? Home care agencies for the elderly should be the first priority. ? Personnel and managers should be trained and developed. ? The number of hospital-supported home care agencies should be increased. ? Private nursing agencies should improve the quality of their services ? Facilities should investigate methods for payment and reimbursement. ? Patients and patient families should be better educated. 109