Meme kanserlilerde nükleer DNA üzerine oksidatif hasarın etkisi
The Effect of oxidative damage on nuclear DNA in breast cancers
  1. Tez No: 71332
  2. Yazar: AYŞE TÜLİN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEYHAN ÖMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışma meme kanseri ve kanser için yüksek riskli grup olan selim meme hastalığı tanısı konmuş kişilerde lipit peroksidasyonu ve eser element düzeylerinde olabilecek değişiklikler ve bunların DNA ploidi ve proliferasyon göstergesi olan S faz fraksiyonu ile bağlantılarım araştırmak üzere planlandı. Bu amaçla sağlıklı kontrol ile selim meme hastalığı ve meme kanseri tanısı konmuş üç gruptan kan alınarak serumda Zn, Cu düzeylerine bakıldı. Doku çalışmaları ise selim meme hastalığı saptanan grubun biopsi örneklerinde, meme kanseri tanısı konan grubun tümör dokusu ile tümör dışındaki sağlam meme dokusunda yapıldı. Dokuda MDA, Zn, Cu ve alam sitometresi ile DNA ploidi, DNA indeksi ve %S faz fraksiyonu incelendi. Elde edilen bulgulara göre: 1) Selim meme hastalıklı ve meme kanserlilerin serum Zn düzeylerinin kontrollere göre, meme kanserlilerin serum Cu değerlerinin ise kontrol ve selim meme hastalıklarına göre anlamlı düşük olduğu, 2) Tümör Zn ve Cu düzeyinin normal meme dokusu ve selim meme dokusuna göre anlamlı arttığı, 693) Doku MDA düzeyleri ortalamalarına bakıldığında normal meme dokusunda en yüksek, tümör dokusunda en düşük olduğu görüldü. 4) Malign ve selim meme dokuları DNA ploidi açısından incelendiğinde meme kanserli hastaların %95'i anöploid, %5'i diploid, selim meme hastalıklı grubun ise %43'ü diploid, %57'si anöploid olarak değerlendirildi. Ortalama %S faz fraksiyonunun tümör dokusunda, selim meme dokusundan anlamlı yüksek olduğu saptandı. 5) Selim meme hastalığı grubu diploid ve anöploid olarak incelendiğinde diploidlilerde anöploidülere göre Zn düzeylerinin değişmediği, doku Cu ve MDA değerlerinin biraz yükseldiği, ortalama %S düzeylerinin ise anlamlı düşük olduğu saptandı. Bu çalışmanın bulguları, meme kanserinde doku Zn ve Cu düzeylerindeki artışın tümördeki kan akımı ve hücresel aktivitedeki artışa bağlı olduğunu, bu artışın serum Zn ve Cu düzeylerinin azalmasına neden olduğunu, dokuda bu elementlerin artışının DNA siklus fazlarını etkileyerek S faz artışı ve anöploid oluşumuna yol açtığım, MDA'nın ise tümör büyümesi ile tersine ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Selim meme hastalığında, doku Zn artışının serum Zn düzeylerinde azalışa neden olduğu, doku Cu'ının azalmasına bağlı SOD inhibisy onu nun MDA'nın kanserlilere göre daha yüksek olmasına yol açtığı, ortalama %S düzeylerinin anöploid grupta diploid gruptan yüksek fakat kanserli gruptan düşük olduğu ve anöploidi arttıkça MDA değerlerinin azaldığı görülmüştür. Bütün bu veriler, selim meme hastalığı bulunan kişilerde meme kanseri riskinin arttığım düşündürmektedir. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned to determine the levels of lipid peroxidation and trace elements and their relationship to DNA ploidy and the S phase fraction, which is a marker for proliferation in patients with breast cancer ör benign breast disease. Blood samples obtained from the control and breast disease patients were investigated for Zn and Cu levels. Tissue studies were canied out on biopsy materials obtained from both benign breast disease group and breast cancer group. Both tümör tissue and unaffected mammary gland were examined in latter. DNA ploidy, DNA index and %S phase fraction were determined using flow cytometry.MDA, Zn, Cu levels in tissue samples were also determined. According to the results obtained: 1)Serum Zn levels were significantly lower in both benign breast disease and breast cancer groups than those of compared to control group. Serum Cu levels of breast cancer group were significantly lower than those of control and benign breast disease groups. 2)Zn and Cu levels were found significantly increased in tümör tissue.3)Tissue MDA levels were highest in normal breast and lowest in tümör tissue. 4)When malignant and benign breast tissues were examined for DNA ploidy, the cancer group showed 95%aneuploidy and 5%diploidy. on the other hand, benign breast disease group shovved 43% diploidy and 57% aneuploidy. Mean % S phase fraction was found significantly higher in tumour tissue than benign mammary disease tissue. 5)When benign mammary disease group was classified as diploid and aneuploid, it was observed Zn levels were similiar in two groups, whereas tissue Cu and MDA levels were slightly high and mean %S levels were significantly low in diploid group. it was suggested that high levels of Zn and Cu Zn are due to the increase of blood flow and celi activity, leading to a decrease in serum Zn and Cu levels. The increase of these elements may effect the celi cycle phases resulting in an increase of S phase fraction and aneuploidy formation. The observation in relation to MDA levels which were inversely related with tümör growth, was in good agreement with previous reports. in benign breast disease, mean % S level was higher in aneuploid group than in diploid group, but it was lower than the cancer group. it was observed that MDA values were negatively correlated with aneuploidy. Ali these fmdings suggest that benign breast disease patients do have an increased risk for mammary cancer.