Diffüz intertisiyel akciğer tutulumlarında solunum eğitim ve fizyoterapisinin solunum fonksiyonlarına ve yaşam kalitesine etkileri
The Effects of respiratory education and physiotherapy on pulmonary function and quality of life in patients with diffuse intertistitial lung disease
- Tez No: 71330
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLUN GEMİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Diffiiz intertisiyel akciğer tutulumu saptanan ve süreğen medikal tedavi uygulanan olgularda solunum eğitim ve fizyoterapisinin; dispne skoruna, akciğer fonksiyon testlerine ve yaşam kalitesine etkileri, kontrollü olarak araştırılmak istenmiştir. Çeşitli nedenlerle difîuz intertisiyel akciğer tutulumu saptanan, ana medikal tedaviyi takiben süreğen tedavideki olgular çalışmaya alınmıştır. Olguların rutin tetkiklerini takiben dispne skorlaması, solunum fonksiyon testleri (FVC, FEVı,DLCO) ve White ve Jones'un AQ20 yaşam kalitesi skorlaması yapılmıştır. Polikliniğe başvuru sırasına göre grup I olgulara solunum eğitim ve fizyoterapisi verilerek, grup II olgulara verilmeksizin, aynı parametreler 2. ve 6. Ayın sonunda değerlendirilmiştir. Olguların; dispne skorunda, solunum fonksiyon testlerinde ve yaşam kalitesi skorlarında başlangıca göre 2. ve 6. Aylar sonunda, gerek I., gerekse n. Gruptaki değerledirmeler anlamsız olarak bulunmuştur.(p>0.05) Bu durum grup I olguların biraz daha ağır paremetrelerinin bulunması, sürenin kronik progresif seyirli hastalıklarda yetersiz veya olgu sayısının kısıtlı olduğu veya farklı parametrelerle de değerlendirilmesi gerektiği şeklinde tartışılmıştır. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aimes to examine the effects of respiratory education and physio therapy on dyspnea scoring, lung function tests and quality of life in the patients with diffuse interstitial lung disease subjected to permanent medical therapy, having a control group. The patients that are diagnosed to have diffuse interstitial lung disease and at tend permanent therapy following main medical therapy were included in the study. Following the routine controls of the patients; dyspnea scoring, respiratory function tests (FVC, FEV1, DLCO) and White & Jones AQ20 Quality of Life scoring were assessed. According to the sequence of the application, Group I patients were exposed to respiratory and physiotherapy education, while group II patients were not, and the same parameters were assessed at the end of the 2nd and 6th months. The dyspnea scoring, respiratory function tests, and quality of life scores of the patients of both group I and group II were found insignificant at the end of 2nd and 6th months compared to the initial stage (p>0.05). The study shows that evaluating the effects of physiotherapy and respiratory education on chronic progressive diseases necessitates a larger population of patients and a longer duration of monitoring of the patients. 63