The Study of Disorder in Amorphous Silica, Alkali-Silica Reaction Gel and Fly Ash
Amorf Silika, Alkali-Silika Reaksiyon Jeli ve Uçucu Külde Düzensizlik Çalışması
  1. Tez No: 713354
  2. Yazar: ÇAĞLA AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAULO J.M. MONTEİRO, PROF. DR. CLAUDIA P. OSTERTAG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of California Berkeley
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Portland çimentosu betonundaki kristal ve nanokristal fazları karakterize etmek için Rietveld yönteminin uygulanmasıyla önemli ilerleme kaydedilmiştir. Ancak betonda bulunan amorf fazlar hakkında detaylı bilgi elde etmek için toplam saçılma verilerini analiz etmek gerekir. Geniş bir momentum transfer aralığında ölçülen yapı faktörünün Sinüs Fourier dönüşümünü alan çift dağılım fonksiyonu (PDF) yöntemi, sıvılar ve amorf katıların çalışmasında başarıyla kullanılmıştır. Yöntem, radyal bir uzaklıkta merkezi bir atomu çevreleyen bir atom bulma olasılığının doğrudan bir ölçüsünü sağlar. Elde edilen deneysel karakteristik mesafeler, moleküler dinamik simülasyonları gibi teorik modellerle tahminleri doğrulamak için kullanılabilir. Bu araştırma, silis dumanı, pirinç kabuğu külü, uçucu kül, alkali-silika reaksiyon jeli ve opaller üzerinde elde edilen PDF analizi sonuçlarına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Significant progress was achieved with the application of Rietveld method to characterize the crystalline, and nanocrystalline phases in portland cement concrete. However, to obtain detailed information on the amorphous phases present in concrete, it is necessary to analyze the total scattering data. The pair distribution function (PDF) method, that takes the Sine Fourier transform of the measured structure factor over a wide momentum transfer range, has been successfully utilized in the study of liquids and amorphous solids. The method provides a direct measure of the probability of finding an atom surrounding a central atom at a radial distance away. The obtained experimental characteristic distances can be used to validate the predictions by the theoretical models, such as, molecular dynamics simulations. This research focuses on obtained results of PDF analysis on silica fume, rice husk ash, fly ash, alkali-silica reaction gel, and opals.