Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi pandemi polikliniğine başvuran hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients applied to Aydin Adnan Menderes University Hospital pandemic polyclinic
- Tez No: 713357
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER GEMALMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Yakın zamanda yeni bir koronavirüs türü keşfedilmiş, milyonlarca insanın enfekte olmasına ve dört milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olan bu etkene SARS-CoV-2; hastalığına“Koronavirüs Hastalığı 2019 (COVID-19)”adı verilmiştir. Çalışmamızda, pandemi polikliniğimize başvuran hastalarda covıd-19' un sosyodemografik ve bazı klinik özellikler ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Ayrıca, PCR kombine sürüntüsü pozitif olan hastaların laboratuvar sonuçları ve hastalığın prognozunu araştırmayı hedefledik. Yöntem: Çalışmamız Adnan Menderes Üniversitesi pandemi polikliniğine başvuran hastaların geriye dönük olarak taranması ile tanımlayıcı çalışma olarak yapıldı. Çalışmaya 11.03.2020-11.03.2021 tarihleri arasında pandemi polikliniğine başvuran hastaların %60' ı çalışmaya alınacak şekilde hedeflendi. Hastalar hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden geriye dönük tarandı. Başvuran hastaların demografik özellikleri, SARS-CoV-2 PCR sürüntü sonuçları, ayaktan takip/servis yatışı /yoğun bakım yatışı yapılıp yapılmadığı, var ise laboratuvar tetkiklerinin sonuçları incelendi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare testi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 5477' si (%51,2) kadın 5219' u (%48,8) erkekti. Çalışmaya alınan hastaların ortalama yaşı 42,0±16,1 iken, ortanca değer 39 idi. Kadın hastaların ortalama yaşı 41,0±15,9 ve ortanca değer 38 idi. Erkek hastaların yaş ortalaması 43,0±16,3 ve ortanca değer 40' tır. Pandemi polikliniğine başvuran ve çalışmaya dahil edilen hastaların en küçük yaş 18 iken, çalışmaya alınan en yüksek yaş 96 idi. Retrospektif olarak taranan hasta dosyalarında 1753 kişinin sigara kullanımı bilgisine ulaşıldı. Bu kişilerin 797' i (%45,5) sigara kullanırken 956 hasta (%54,5) sigara kullanmıyordu. Çalışmaya alınan hastaların kronik hastalıkları incelendiğinde 1744 kişinin (%16,3) hipertansiyon, 888 (%8,3) kişinin tip 2 diyabet, 650 (%6,1) kişinin malignite, 1067 (%10) kişinin kardiyovasküler hastalığı, 543 (%5,1) kişinin astım, 264 (%2,5) kişinin kronik obstriktif akciğer hastalığı, 243 (%2,3) kişinin romatolojik, 143 (%1,3) kişinin kronik böbrek yetmezliği tanıları mevcuttu. Çalışmaya alınan tüm hastaların 9875' inden (%92,3) PCR örneklemesi alınmıştı. Bu kişilerin 2123 ünün (%21,5) PCR sonucu pozitif sonuçlanmış, 7752 (%78,5) hastanın PCR örnekleme sonucu negatifti. Sonuç: Cinsiyetin mortalite ile arasında ilişki saptanmamışken, komorbiditesi olan hastalarda kadın cinsiyetin PCR pozitifliği ile anlamlı ilişkisi olduğu saptandı. Sağlık çalışanı olmamak ile PCR pozitifliği arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Diyabet tanılı kişilerde istatistiksel olarak anlamlı şekilde PCR pozitifliği saptanmıştır. Malignite ve KOAH tanıları bulunan kişilerin ise istatistiksel olarak anlamlı şekilde PCR sonuçları negatif gelmiştir. Hipertansiyon, aterosklerotik kalp hastalığı, diyabet, malignite, kronik obstruktif akciğer hastalığı ve kronik böbrek yetmezliği ile mortalite arasında istatistiksel olarak anlamlı şekilde anlamlı ilişki bulunduğu, astım ve romatolojik hastalığın ise mortalite ile arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki bulunmadığı ortaya konmuştur. Ferritin, fibrinojen, AST ve üre düzeylerinin yüksek olmasının ve bununla birlikte trombosit, lenfosit, beyaz küre ve nötrofil düzeylerinin ise düşük olmasının PCR pozitifliği ile arasında istatistiksel ilişki mevcuttu. Ferritin, D-Dimer, fibrinojen, Troponin I, CRP, AST, kreatinin ve üre düzeylerinin yüksek olması, lenfosit ve hemoglobin düzeyinin düşük olmasının da mortalite ile arasında anlamlı ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: A new type of coronavirus has recently been discovered, causing millions of people to be infected and more than four million dead, SARS-CoV-2; The disease has been named“Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)”. In our study, we aimed to examine the relationship of covid-19 with sociodemographic and some clinical features in patients who applied to our pandemic outpatient clinic. In addition, we aimed to investigate the laboratory results and prognosis of the disease in patients with positive PCR combined swab. Method: Our study was conducted as a descriptive study by retrospectively screening the patients who applied to the Adnan Menderes University pandemic outpatient clinic. 60% of the patients who applied to the pandemic outpatient clinic between 11.03.2020-11.03.2021 were targeted to be included in the study. The patients were retrospectively screened through the hospital information management system. Demographic characteristics of the patients who applied, SARS-CoV-2 PCR swab results, outpatient follow-up / service admission / intensive care hospitalization, and the results of laboratory tests, if any, were examined. Descriptive statistics and chi-square test were used in the analysis of the data. Results: Of the patients included in the study, 5477 (51.2%) were female and 5219 (48.8%) were male. The mean age of the patients included in the study was 42.0±16.1, while the median value was 39. The mean age of female patients was 41.0±15.9 years and the median value was 38. The mean age of male patients was 43.0±16.3 years and the median value was 40. The youngest age of the patients admitted to the pandemic outpatient clinic and included in the study was 18, while the highest age included in the study was 96. Smoking information of 1753 people was obtained in the retrospectively scanned patient files. While 797 (45.5%) of these people were smoking, 956 patients (54.5%) were non-smokers. When the chronic diseases of the patients included in the study were examined, 1744 (16.3%) people had hypertension, 888 (8.3%) people had type 2 diabetes, 650 (6.1%) people had malignancy, 1067 (10%) people had cardiovascular disease, 543 (%5,1) had asthma, 264 (2.5%) had chronic obstructive pulmonary disease, 243 (2.3%) had rheumatologic, 143 (1.3%) had chronic kidney failure. PCR sampling was taken from 9875 (92.3%) of all patients included in the study. The PCR results of 2123 (21.5%) of these individuals were positive, and the PCR sampling results of 7752 (78.5%) patients were negative. Conclusion: While no relationship was found between gender and mortality, it was found that female gender was significantly associated with PCR positivity in patients with comorbidities. It was determined that there is a significant relationship between not being a healthcare worker and PCR positivity. Statistically significant PCR positivity was found in people with diabetes mellitus. Statistically significant PCR results of people with malignancy and COPD diagnoses were negative. It has been revealed that there is a statistically significant relationship between hypertension, atherosclerotic heart disease, diabetes, malignancy, chronic obstructive pulmonary disease and chronic kidney failure and mortality, while there is no statistically significant relationship between asthma and rheumatologic disease and mortality. There was a statistical correlation between PCR positivity and high ferritin, fibrinogen, AST and urea levels, and low platelet, lymphocyte, white blood cell and neutrophil levels. High ferritin, D-Dimer, fibrinogen, Troponin I, CRP, AST, creatinine and urea levels, and low lymphocyte and hemoglobin levels were also found to be significantly associated with mortality.