The relationship between fiction, space and psyche in the works of Ann Radcliffe
Ann Radcliffe eserlerinde kurgu, mekan ve psişe ilişkisi
  1. Tez No: 713358
  2. Yazar: RUKİYE NUR YAZGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA CİVELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gotik edebiyatı, on sekizinci yüzyılda roman türünün bir alt türü olarak ortaya çıkmış ve kendini gösterdiği tarihten bu yana popülerliğini sürdürmüştür. Zamanla bireyin ve toplumun ihtiyaçlarına, korkularına, endişelerine ve baskılarına cevap verecek şekilde gelişmiş, büyümüş ve değişmiştir. Yirmi birinci yüzyıla gelindiğinde, tiyatro, sinema ve televizyon gibi sanat dallarına da yayılarak yalnızca edebi bir yazın türü olmaktan çok öteye geçerek bireyin hayatının bir parçası –hatta bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Korku ve terörün estetik yaratımı Gotik edebiyatın ilgi çeken bir yönüdür. Bu yaratım ise eserlerdeki zaman ve bilhassa mekân seçimi ile desteklenmektedir. Zira ortaçağa ait olan mimari yapılardaki yoğun tehditkâr hava, çağlar sonra bile okuyucusunu etkilemeye devam etmektedir. Toplumca yasak görülen ya da normlara karşı duran konularıyla Gotik edebiyat, karakterleri üzerinden bireyin bilinçaltındaki en karanlık tarafa ayna tutmaktadır. Bu roman türündeki motifler -özellikle karanlık bir ortam sunan hikâyenin düzeneği (geçtiği mekân) ile ilgili motifler- bugünün uyarlamalarında ve üretimlerinde dahi yer almayı başarmaktadır. Bu tez, İngiliz edebiyatındaki gotik akımının ilk örneklerinden eserleri değerlendirerek, bu edebiyat türünde yer alan topografya detaylarının asırlar sonra dahi okuyucusunu nasıl etki altına aldığına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu eserler Ann Radcliffe tarafından kaleme alınmış olan 1790 tarihli A Sicilian Romance (Sicilya'da Bir Aşk Hikâyesi) ve 1707 tarihli The Italian (İtalyan)dır. Radcliffe tarzı gotiğin çatı eseri olarak kabul gören A Sicilian Romance ve yaşadığı dönemde basılmış son eseri The Italian, ele alınarak gerek doğal gerekse yapay her türlü topografya özellikleri incelenmiştir. Böylece, kadın başkahramanların olgunlaşma serüvenleri mekânsal/uzamsal ilişkiler çerçevesinde net bir şekilde açıklanmakla birlikte, yazarın edebi liyakatinin yolculuğu coğrafya seçiminin anlamı ile beraber ortaya konulmaktadır. Bu tezde, yaklaşım olarak kullanılan stratejiler postmodernizmle birlikte ortaya çıkmış olan mekânsal/uzamsal edebi çalışmalar ve psikocoğrafya yaklaşımına dayanmaktadır. Bu yaklaşım tarzı hem şatolar ve kiliselerden, hem de doğal tabiattan oluşan topografik unsurların işleyişinin saptama şansını sağlamaktadır. Öte yandan, mekânların/uzamların anlam ve işlevlerindeki değişkenlik ve karakterlerdeki psişe değişimleri birbirleri ile bağlantılı olarak tahlil edilmektedir. Bu değerlendirme, bireyin ve yer aldığı mekânın/uzamın nasıl birbirinden etkilendiklerini ve bu etkiler altında nasıl şekil aldıklarını göstermek için gerçekleştirilmektedir. Özetle, bu tezin amacı yalnızca topografya ve karakterlerin birbirleri üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak değil, bunun yanı sıra oluşturulan hayali mekânın/uzamın okuyucunun zihninde nasıl haritalandırıldığı ve anlatının büyüsü ile okuyucunun üzerinde nasıl bir etki uyguladığını da sergilemektir.
Özet (Çeviri)
Gothic literature, emerged in the eighteenth century as a subgenre of the novel, has been a popular style since its debut. In the process of time, the genre has cultivated, expanded, and transformed meeting the necessities, fears, anxieties, and repressions of the individuals and societies. Beginning of the twentieth century onwards, it has gone beyond being a literary genre because of the spread through the different disciplines and arts like theatre, cinema and television. The artistic creation of horror and terror is the interesting part of the gothic literature that the intense air of menace in its medievalistic structures continues to influence the reader even after the ages. Through the topics that remain in the taboos of society or the stand against the norms, it mirrors the deepest recesses of the individual psyche displaying it on its characters. The patterns in the style, especially patterns of setting which provides the dark ambience, manage to take place even in the modern adaptations and creations. This thesis aims to bring light to the power that rests in the gothic works considering its topographical features that keep the genre as an object of interest by the reader even after the ages. In order to attract attention to how topographical features operate in literary works, this study aims at Ann Radcliffe's two novels, which belong to the first wave gothic works in English literature, from a psychogeographical perspective. The aim of such an outlook will serve to scrutinise how the characters' psychogeographical state is revealed through their journeys, spatial elements they encounter, and geographical aspects of places they pass by. A Sicilian Romance being the frame of the Radcliffean gothic and second novel of the author, and The Italian which is the last novel that is published during her lifetime are evaluated by taking the topographical features both artificial and natural as the focal points in the analyses of the works. In this way, not only the journey of the heroines on the road of initiation is resolved clearly in relation to her spatial destinations, but also the journey of the author in her literary qualification along with the significance of her choice of geography is presented. In the desire of this critical analysis, the main strategies that are used as the literary approach are based on the approaches that has emerged through the postmodernism, spatial literary studies and psychogeography. Such approach provides the opportunity to detect the functions of the topographical features: both the castles or churches and the natural landscape. On the other hand, the fluid changes in the significance and functions of the spaces and the psychic alterations of the characters are analysed in relation to each other. Such assessment is performed for the purpose of showing that how individual and the space he/she occupies are both entities that are affected and shaped by each other. That being the case, the aim of this thesis is to determine not just the influences of both characters and topography on each other, besides to illustrate the way that the imaginary spaces which are created turns into maps in the minds of the reader and exercise influence over the reader through the spell of narrative that is cast by the author.