Femvertising activities' effects on consumer buying behavior
Kadın temsilini güçlendiren reklamların tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisi
- Tez No: 713356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YARIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Son yıllarda medya ve buna bağlı olarak reklamlarda kadınların resmedilme şekli değişmiştir. Bu nedenle kadınları güçlendirme önemli bir konu haline gelmiştir. Kadınları güçlendirmeye yönelik reklamlarla markalar kadınların her şeyi yapabileceğine dair farkındalığı arttırmayı ve toplumun kadınlara yönelik klişelerini değiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu reklam kampanyaları tüketicilerle verimli etkileşime katkıda bulunduğu kadar marka bilinirliğini arttıran Bütünleşik Pazarlama İletişimi çerçevesinde tasarlanmıştır. Etkileşimin tüketici davranışının değişmesi ile sonuçlanması ve satın alma eğilimine sebep olması beklenmektedir. Bu çalışmada, bütünleşik pazarlama iletişiminin kapsamı kadınları güçlendirmeye yönelik reklamlarla olan bağını anlamak için analiz edilmiştir. Bununla birlikte kadınların güç kazanması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin temelini anlamak için feminizm incelemiştir. Çalışmanın temel amacı kadınları güçlendirmeye yönelik reklamların ve tüketici davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla kadınları güçlendirmeye yönelik altı önemli reklam kampanyası seçilmiş ve analiz edilmiştir. Bu örnekler araştırma Türk tüketicilere odaklandığından ve anket Türk tüketicilerin davranışını anlamaya yönelik hazırlandığı için özellikle Türkiye'den seçilmiştir. Bulgular, altı hipotezden beşinin (hipotez1, hipotez2, hipotez4, hipotez5 ve hipotez6) istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Bulguların gösterilmesinin ardından sonucun bir parçası olarak kadınları güçlendirmeye yönelik reklamların tüketicilerin satın alma davranışı üzerindeki etkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the way women are represented in media and correspondingly in advertising changed. Therefore, female empowerment became significantly important issue. With female empowerment in advertising, brands are aiming to increase awareness that women are capable of everything and to change stereotypes against women in society. These advertising campaigns are designed in the framework of Integrated Marketing Communication which helps to have efficient interaction with consumers, as well as increase brand awareness. This interaction is expected to result with a consumer attitude change and lead to a purchase intention. In this study, the scope of integrated marketing communication is analyzed to understand its bound with female empowerment in advertising. In addition to this, feminism is analyzed to understand the foundation of gaining female empowerment and gender equality. The main purpose of this study is to analyze female empowerment in advertising and its effects on consumer buying behavior. For this purpose, six important examples of female empowerment in advertising campaigns were selected and analyzed. The examples were selected specially from Turkey as the research is focused on Turkish consumers and a survey is prepared to understand their attitude. Findings indicated that five of the six hypotheses (hypothesis1, hypothesis2, hypothesis4, hypothesis5 and hypothesis6) are statistically significant. After showing the findings, as a part of the conclusion, the success of female empowerment in advertising effect on consumer buying behavior was discussed.