İnsanlarda ve çeşitli hayvan türlerinde (koyun, inek, köpek) koroner arter anatomisinin karşılaştırılması
Comparision of coronary artery anatomy between human and some mammals (sheep, cow and, dog)
- Tez No: 71342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Kardiyoloji, Morfoloji, Anatomy, Cardiology, Morphology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
6. ÖZET İnsanlarda ve Çeşitli Hayvan Türlerinde (Koyun, İnek ve Köpek) Koroner Arter Anatomisinin Karşılaştırılması Çalışmamızın amacı insan, inek, koyun ve köpek kalplerinde koroner arterlerin anatomisini incelemek ve bu türler arasında karşılaştırma yapmaktır. Bu çalışmada insan, koyun, inek ve köpeklerden alınan beşer tane kalp kullanıldı. Bu kalplerde koroner arterlerin anatomisi diseksiyon ve kast metodu ile incelendi. İncelediğimiz insan kalplerinde en çok dengeli dağılımın, diğer hayvanlarda sol dominant dağılımın hakim olduğu görüldü. R.lnterventricularis posterior'un (subsinosus) insan kalplerinde a.corona- ria dextra'dan, bir koyun kalbi hariç diğer kalplerde r.circumflexus'tan çıktığını tesbit ettik. İncelediğimiz kalplerin hepsinde a.coronaria dextra'nm 1 adet olduğunu, köpek kalplerinin birisinde 2 tane olduğunu tesbit ettik.82 R. coni arteriosi was rising f rom a. coronaria dextra in human hearts. Ho- wever, this arter was originating from a. coronaria dextra and r. interventricu- laris anterior is sheep and cow hearts. While a. coronaria sinistra was arising from aortae as a truncus and divi- ding to two terminal branches in human, sheep and cow, it has been shown wore variations in dogs. in the hearts which were examined, r. interventricularis anterior generally ended on the apex of the hearts, and few of the passed posterior surface of the hearts..
Özet (Çeviri)
80 R.coni arteriosi insan ve köpek kalplerinde a.coronaria dextra'dan, koyun ve inek kalplerinde a.coronaria dextra ve r.interventricularis paraconalis'ten çıkmaktadır. A.coronaria sinistra insan, koyun ve ineklerde aortae'den tek kök halinde çıktıktan sonra iki dala ayrılmakta, köpeklerde daha çok varyasyon göstermektedir. İncelediğimiz kalplerde r.interventricularis anterior genellikle apexte sonlanmakta, çok az bir kısmında arka yüze geçmektedir.80 R.coni arteriosi insan ve köpek kalplerinde a.coronaria dextra'dan, koyun ve inek kalplerinde a.coronaria dextra ve r.interventricularis paraconalis'ten çıkmaktadır. A.coronaria sinistra insan, koyun ve ineklerde aortae'den tek kök halinde çıktıktan sonra iki dala ayrılmakta, köpeklerde daha çok varyasyon göstermektedir. İncelediğimiz kalplerde r.interventricularis anterior genellikle apexte sonlanmakta, çok az bir kısmında arka yüze geçmektedir.