Pestisit karışımlarının laboratuvar koşullarında Tetranychus urticae Koch'ye karşı etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the effectiveness of pesticide mixtures against Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae) in laboratory conditions
- Tez No: 713435
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Akdeniz Bölgesi'nde sebze yetiştiriciliğinde sorun olan hastalık, böcek ve akar türlerine karşı kimyasal savaşta kullanılan pestisit karışımları örnek alınarak, abamectin ve spiromesifenin ayrı ayrı ve diğer pestisitler ile ikili, üçlü, dörtlü ve beşli karışımlarının Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetrancyhidae)'ye karşı etkileri belirlenmiştir. Abamectinin spinosad, acetamiprid ve mancozeb ile ikili karışımları sinerjist, emamectin benzoat ile karışımı additive, penconazole ile karışımı ise antagonist etki göstermiştir. Spiromesifenin, penconazole ile ikili karışımı additive etki gösterirken diğer tüm karışımlarda sinerjist etki göstermiştir. Abamectinin diğer pestisitler ile üçlü karışımlarında tüm uygulamalar T. urticae'ye % etki açısından aynı sonucu vermiş ve etki tipleri tamamında additive olarak değerlendirilmiştir. Spiromesifenin diğer pestisitler ile üçlü karışımlarında ise spiromesifen-emamectin benzoat-macozeb (antagonist) karışımı dışında diğer karışımlarda yine additive etki göstermişlerdir. Abamectin için pestisitlerin insektisit ağırlıklı dörtlü ve fungusit içeren beşli karşımlarından elde edilen % etki, abamectinin tek kullanımında elde edilen etkiden düşük bulunmuştur. Spiromesifen için ise dörtlü karışımlarda spiromesifen ve dörtlü karışım aynı etkiyi gösterirken, beşli pestisit karışımında karışımın etkisi spiromesifenin yalnız etkisinden daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of abamectin and spiromecifen alone and mixtured with other pesticides as binary, ternary and queternary and quinary on Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetrancyhidae) were determined as an example of pesticide mixtures used in the chemical control of diseases, insects, and mite species that are problem in Mediterranean vegetable cultivation. Binary mixtures of abamectin with spinosad, acetamiprid and mancozeb showed a synergistic effect, a mixture of emamectin-benzoate showed an additive effect, and a mixture with penconazole showed an antagonist effect. All treatments of abamectin in ternary mixtures with other pesticides gave the same result to T. urticae in terms of % effect and the effect types were evaluated as additive in all of them. In the ternary mixtures of spiromecifen with other pesticides, they again showed an additive effect in other mixtures, except for the mixture of spiromecifen-emamectin benzoate-macozeb (antagonist). The % impact for abamectin acquired from insecticide-weighted quaternary and fungicide-containing quinary of pesticides was shown to be lower than the effect obtained from abamectin used alone. For spiromecifen, spiromecifen and the mixture showed the same effect in quaternary mixtures, while the effect of the mixture was found to be higher in the quinary pesticide mixture than the effect of spiromecifene alone.