Sifenotrin ve piperobil butoksit'in sinerjik etkilerinin zebra balığında DNA hasarı üzerinden araştırılması
Determination of synergic effects of cyphenothrin and piperonyl butoxide via DNA damage in zebrafish
- Tez No: 999711
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN SEPİCİ DİNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Sentetik piretroidlerin, piperonil butoksit (PBO) gibi sinerjistlerle kombine kullanımındaki artış zararlılarla mücadele stratejilerinde yaygınlaşırken, bu bileşiklerin hedef dışı sucul organizmalar üzerindeki potansiyel toksikolojik etkilerine yönelik endişeleri önemli ölçüde artırmaktadır. Bu çalışma, toksikolojik araştırmalarda yaygın olarak kullanılan bir omurgalı modeli olan Danio rerio (zebra balığı) üzerinde, Tip II piretroid olan sifenotrinin ve PBO'nun DNA oksidatif hasarı üzerindeki sinerjik etkisini araştırmaktadır. Yetişkin zebra balıkları, kontrollü laboratuvar koşulları altında, hem tek tek hem de kombinasyon halinde sifenotrin ve PBO'nun sub-letal konsantrasyonlarına 24 saat ve 96 saat boyunca maruz bırakılmıştır. Oksidatif DNA hasarı, başlıca biyobelirteç olan 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG) kantifikasyonu ile belirlenmiştir. Bulgular sifenotrin ve PBO'nun bazı kombine maruziyetlerinin istatistiksel olarak anlamlı etkileşimler gösterdiğini ortaya koymuştur. 24 saatlik karışım grubunun (1/100 doz, 0,74 ± 0.03 ng/25 mg doku) 96 saatlik karışım grubuna (1/100 doz, 0,67 ± 0,10 ng/25 mg doku) göre (p=0,034); ve 24 saatlik PBO grubunun (1/10 doz, 0,76± 0,03 ng/25 mg doku) 96 saatlik PBO grubuna (0,68± 0,01 ng/25 mg doku) (p=0,021) göre anlamlı bir azalma gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bulgular, sifenotrinin PBO gibi metabolik enzim inhibitörleriyle birlikte uygulandığında artan genotoksik potansiyelini vurgulamakta ve sinerjistler içeren pestisit formülasyonlarının revize edilmiş ekolojik risk değerlendirmelerine olan ihtiyacı öne sürmektedir. Bu çalışma, pestisit karışımlarının moleküler ekotoksikolojisi ve bunların su sağlığı ve çevre güvenliği açısından taşıdığı sonuçlara dair artan bilgi birikimine önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing utilization of synthetic pyrethroids in conjunction with synergists such as piperonyl butoxide (PBO) in pest control strategies raises significant concerns regarding the potential toxicological effects of these compounds on non-target aquatic organisms. This study investigates the synergistic impact of cyphenothrin, a type II pyrethroid, and PBO on DNA oxidative damage in Danio rerio (zebrafish), a widely utilized vertebrate model in toxicological research. Adult zebrafish were exposed to sub-lethal concentrations of cyphenothrin and PBO, both individually and in combination, for periods of 24 hours and 96 hours under controlled laboratory conditions. Oxidative DNA damage was quantified using 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG, ng/mL) as a primary marker of reactive oxygen species. Prior to assessing DNA oxidative damage, DNA isolation and hydrolysis were performed. Significant reductions in 8-OHdG levels were observed in the following comparisons: the 24-hour mixture group (1/100 dose, 0,74 ± 0,03 ng/25 mg tissue) exhibited a statistically significant decrease compared to the 96-hour mixture group (1/100 dose, 0,67 ± 0,10 ng/25 mg tissue) (p=0,034), and the 24-hour PBO-only group (1/10 dose, 0,76 ± 0,03 ng/25 mg tissue) showed a significant decline relative to the 96-hour PBO group (0,68 ± 0,01 ng/25 mg tissue) (p=0,021). These findings highlight the increased genotoxic potential of cyphenothrin when co-administered with metabolic enzyme inhibitors like PBO, underscoring the necessity for revised ecological risk assessments of pesticide formulations that include synergists. This study adds to the expanding body of evidence on the molecular ecotoxicology of pesticide mixtures and their implications for aquatic health and environmental safety.