Kayseri ilinde akciğer kanserlerinin epidemiyolojik incelenmesi
The epidemiological evaluation of lung cancer in Kayseri city
  1. Tez No: 71344
  2. Yazar: AYHAN TEKİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Onkoloji, Public Health, Oncology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
7. ÖZET Kayseri tünde Akciğer Kanserlerinin Epidemiyolojik incelenmesi Akciğer kanserinin artan insidansı ve yüksek fatalitesi bugün için bütün ülkelerde en önemli sağlık sorunu olarak görülmektedir. Çağımızda endüstrinin gelişmesi ile birlikte kanserojen maddelerle olan temas artmış, dolayısıyla gerek dünyada gerekse ülkemizde kanser olguları giderek daha da önem kazanmıştır. Genel olarak akciğer kanserinden ölümlerin %90'ı tütün içimi nedeniyle olmaktadır. Ayrıca çevresel faktörlerin, beslenmenin, radyasyonun, mesleki maruziyet ve genetik yatkınlığın kanser oluşumu üzerinde etken olduğu yapılan araştırmalarla gösterilmiştir. Yapılan bu çalışmada ise, Kayseri ilinde akciğer kanserli olgularının epidemiyolojik yönden incelenmesi amaçlanmış ve konuyla ilgili sağlıklı veriler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamına Kayseri ili ve çevre illerden Kayseri il merkezindeki Üniversite, Devlet, S.S.K., Göğüs Hastalıkları hastaneleri ile diğer özel sağlık merkezlerine başvuran akciğer kanser tanısı almış 288 kişi alınmıştır. Akciğer kanseri tanısı olan kişilerin alışkanlıklarına ilişkin bir anket çalışması, akciğer kanserinin etkenlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Sonuçlarımıza göre; yaşla birlikte akciğer kanseri görülme olasılığı artmaktadır ve ortalama yaş 58.7 olarak bulunmuştur. Erkek/Kadın oranı ise 5.7/1 olarak bulunmuştur. Günlük kullanılan sigara sayısının artmasıyla akciğer kanseri riskinin arttığı, ayrıca pasif içiciliğin ve kahvehane alışkanlığının da akciğer kanseri oluşumunda bir risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Olgularımızın histopatolojik dağılımı: Epidermoid Ca 158 (%54.8), Küçük Hücreli Anap. Ca 40 (%13.8), Adeno Ca 34 (%11.8), Büyük Hücreli Ca 17 (%5.9), Tiplendirilmemiş 39 (%13.5) şeklindedir. Yaptığımız bu çalışma ve daha önce yapılan çalışmalar, kanser savaşının gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de önemli olduğunu göstermektedir. Öncelikle koruyucu önlemlerin alınması kanserin denetimi bakımından önemlidir. Akciğer kanser insidansındaki artışı önlemek için sigarayı bırakma kampanyalarının yoğunlaştırılması ve yasaklayıcı önlemlerin alınması zorunludur. 55
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The Epidemiological Evaluation of Lung Cancer in Kayseri City In our century; increasing insidence and high fatality of the lung cancer is accepted as the most important health problem for all countries. Nowadays, as the industry develops, the contact with the cancerogens increases. Either around the world or in our country, the cancer events gain on increasing importance. Ninety percent (90%) of deaths from lung cancer over the industrialized communities arise from smoking. And also it has been shown that, the environment factors, nourishing style, radiation and the genetic inclinations are important factors for developing cancer. In this study, the purpose is to evaluate the lung cancer cases epidemiological^ in Kayseri. The study is about 288 patients who were diagnosed as lung cancer. These patients are from Kayseri or next cities who apply to the goverment hospitals or to private hospitals in Kayseri. The people who had been diagnosed as lung cancer were applied a questionnarie. In this questionnarie, it is aimed to examine the risk factors about lung cancer. According to our results, the probability o lung cancer increases as the age of people increases; and the mean age is 58,7. Man to female ratio is 5,7/1. As the number of cigarettes smoked daily increases, the risk of lung cancer increases also. Passively smoking and the habit of going to cofee houses are also risk factors about lung cancer. Histopathologic dispersion of our cases are like this; epidermoid Ca 158 (54,8%), small cell anoplastic Ca 40 (13,5%), Adeno Ca 34 (11,8%), Great cell Ca 17 (5,9%), Ungroupped39(13,5%). Either in this study we made, or other studies done before show that cancer struggles gain importance in Turkey like in other countries. Firstly, primary health care is important for detecting cancer. In order to prevent the increase of lung cancer insidance, croppings of quiting cigarettes should be densed; even smoking should be forbidden in same places as apreventive actor. 56