Optimal high-speed rail route selection using GIS, remote sensing, and multi-criteria decision analysis techniques
CBS, uzaktan algılama ve çok kriterli karar verme analizi tekniklerini kullanarak optimum yüksek hızlı tren güzergahı seçimi
- Tez No: 713508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AVDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Jeoloji Mühendisliği, Ulaşım, Geodesy and Photogrammetry, Geological Engineering, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yüksek hızlı trenler (YHT), seyahat süresinin azaltılması, düşük seyahat maliyetleri, zaman tasarrufu ve çevre açısından en verimli ulaşım türüdür. En uygun YHT güzergâh seçimi, dikkate alınması gereken çeşitli faktörleri içeren çok önemli ve karmaşık bir süreçtir. Coğrafi bilgi sistemi (CBS) ve uzaktan algılamanın (UA) çok kriterli karar verme analizi (ÇKKVA) teknikleri ile entegrasyonu, yollar, demiryolları, YHT vb. farklı yönlendirme problemlerinde kullanılmıştır. Bu çalışmada, Afganistan'daki Kabil ve Kandahar şehirleri arasında en uygun YHT rotasını oluşturmak için CBS tabanlı bir ÇKKVA yöntemi benimsenmiştir. YHT rota konumu üzerindeki etkili faktörler ve bunların göreceli önemi, ulaştırma sektörü uzmanları tarafından gerçekleştirilen anketlerle belirlenmiştir. YHT güzergahında etkili faktörlerin ağırlıklarını hesaplamak için bulanık analitik hiyerarşi prosesi (bulanık-AHP) ve analitik hiyerarşi prosesi (AHP) ÇKKVA yöntemleri kullanılmıştır. YHT güzergâh yer seçiminde eğim, arazi kullanımı/arazi örtüsü (AKAÖ), toprak tipleri, nehirlerden uzaklık, yollara yakınlık, yerleşim alanları/şehirlere yakınlık, heyelan riski, kar çığ riski, taşkın riski ve faylardan uzaklık etkili faktörler olarak değerlendirilmiştir. Heyelan, kar çığ ve sel duyarlılık katmanları/haritalarının türetilmesi için ayrı analizler yapılmıştır. Heyelan, çığ ve sel duyarlılık değerlendirmelerinde dikkate alınan faktörlerin ağırlıkları ve göreli önemlerini hesaplamak için bulanık-AHP yöntemi de kullanılmıştır; heyelan, çığ ve sel, YHT yönlendirmesi için faktör olarak kabul edilir. Sonuçlar, bu çalışmada benimsenen metodolojinin, geometrik olarak en kısa, ekonomik olarak en düşük maliyetli, doğal afet riski açısından en güvenli ve işlevsel olarak geniş bir hizmet yelpazesi ile en uygun YHT rotasını başarıyla oluşturduğunu göstermektedir. Güzergâh 502 km uzunluğunda ve üç komşu şehirleri Kabil ve Kandahar şehirleriyle birleştiriyor. Güzergahın yaklaşık 470.05 km'si %4'ten az eğime sahipken, 30.35 km'si %4-10 ve 1.93 km'si %10'dan fazla eğime sahiptir. Çalışmanın sonuçları, ulaşım planlamacılarının YHT uygunluk haritasını kullanarak sahada ayrıntılı bir araştırma yapmalarını ve güzergahın merkez çizgisini belirlemek için bu çalışmadaki oluşturulan güzergâh etrafında topoğrafik araştırma yapmalarını sağlayacaktır. Ayrıca, elde edilen sonuçlar arazi yeniden düzenlemesi ve gelecekteki arazi kullanım gelişimi için arazi kullanım planlamacıları için iyi bir bilgi kaynağı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
High-speed rails (HSR) are the most efficient mode of transportation from the perspective of travel time reduction, low travel costs, time-saving, and environment. The HSR route selection is an essential and complex process that involves several factors that must be considered. The integration of geographical information system (GIS) and remote sensing (RS) with multi-criteria decision analysis (MCDA) techniques has been used in different routing problems such as roads, railways, and HSR. In this study, a GIS-based MCDA method was adopted to generate the optimal HSR route between Kabul and Kandahar cities in Afghanistan. The influential factors on the HSR route location and their relative importance were determined by questionaries performed by transportation sector experts and the fuzzy analytical hierarchy process (fuzzy-AHP) and analytical hierarchy process (AHP) MCDA methods were employed to calculate their weights. Slope, land use/landcover (LULC), soil types, distance from rivers, proximity to roads, proximity to towns/cities, landslide risk, snow avalanche risk, flood risk, distance from faultlines were considered as the influential factors on the HSR route location selection. Separate analyses were performed for deriving the landslide, snow avalanche, and flood susceptibility layers/maps. The fuzzy-AHP method was utilized to calculate the weights and relative importance of the factors considered in a landslide, snow avalanche, and flood susceptibility assessments. The results showed that the methodology adopted in this study successfully generated the optimal HSR route that is geometrically the shortest, economically feasible, safest in terms of natural disaster risk, and functionally with a wide-range service area. The route has a 502 km length, connecting 3 adjacent cities with Kabul and Kandahar cities. About 470.05 km of the route has a slope of less than 4%, while 30.35 km and 1.93 km have 4-10% and more than 10%, respectively. The results of the study will enable transportation planners to conduct a detailed investigation in the field using the HSR suitability map and conduct a topographical survey around the generated route for determining the centerline of the route. Furthermore, the results can be a good source of information for landuse planners for land readjustment and future landuse development.