Firmaların risk tutumlarının uluslararası pazar seçimi üzerindeki etkisi
The impact of companies' risk attitudes on international market selection
- Tez No: 713507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Uluslararası pazar seçimi, ortaklar, yeni müşteriler veya teslimat noktaları aracılığıyla işleri yurtdışına genişletmeyi düşünen firmalar için önemli bir husustur. Firmalar bu yeni fırsata yatırım yapabilir ve bu nedenle pazar seçimi doğru olmalıdır. Firmanın uluslararası pazar seçimi kararını verirken dikkate alabileceği birçok faktör vardır. Bunlardan en önemlileri arasında risk faktörü yer almaktadır. Uluslararası pazar seçimi, çok uluslu firmaların başarısında veya başarısızlığında kritik bir bileşendir. Zira firmalar uluslararası pazar seçiminde başarılı olursa firma kazanç elde edebilir dolayısıyla firma büyüyebilir. Başarısız olursa firma büyük zararlara uğrayabilir. Bu yüzden uluslararası pazar seçimi adım adım geçilerek yapılması gereken bir süreç olduğunu belirtmek gerekmektedir. Bu çalışma Türkiye'de yapılan ilk ve tek araştırma olması nedeniyle önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, çalışmanın temel amacı uluslararası pazar kitlesini büyütmek isteyen firmaların risk tutumlarının uluslararası pazar seçimi üzerindeki etkisini değerlendirerek tespit edilmesi ve bu konuda daha sonra yapılacak araştırmalara yol haritası oluşturmaktır. Çalışmanın ilk bölümünde uluslararası pazar seçimi ve ikinci bölümünde risk kavramı, risk eğilimi, risk iştahı, riskten kaçınma ve risk tutumu konularından genel hatları ile bahsedilecek, üçüncü bölümde ise firmaların risk tutumlarının uluslararası pazar seçimi üzerindeki etkisi ile ilgili analiz ve uygulama kısmı yer alacaktır. Çalışmada firma ve kişilik özelliklerinin risk tutumu üzerinde etkisi olup olmadığı korelasyon analizi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışma sonunda ise, uluslararası pazar seçimi ile risk tutumu arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca gelecekteki çalışmalar için önerilere de bu bölümde yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
International market selection is an important consideration for partners, new customers or companies considering expanding their business abroad through delivery points. Firms can invest in this new opportunity and therefore the market choice must be correct. There are many factors that the company can take into account when making the decision of international market selection. Among the most important of these is the risk factor. International market selection is a critical component in the success or failure of multinational companies. Because if the companies are successful in choosing an international market, the company can make a profit and therefore the company can grow. If it fails, the company can suffer huge losses. Therefore, it is necessary to state that international market selection is a process that must be done step by step. This study is important because it is the first and only research conducted in Turkey. In this direction, the main purpose of this study is to evaluate and determine the impact of risk attitudes of companies that want to grow their international market audience on international market selection and to create a roadmap for futher researches on this subject. In the first part of this study, international market selection and in the 2nd part, the concept of risk, risk propensity, risk appetite, risk avoidance and risk attitude will be discussed in general terms. In the third part, the analysis and implementation section on the impact of risk attitudes of the companies on international market selection will be included. The effect of company and personality characteristics on risk attitudes was investigated using correlation analysis in this study. At the end of the study, it was concluded that there was a meaningful relationship between international market selection and risk attitude. In addition, recommendations for future studies will be included in this section.