Endometriozisli kadınlarda koagülasyon parametrelerinin ve sistemik inflamatuar oranlarının araştırılması
Investigation of the role of coagulation parameters and systemic inflammatory ratios in women with endometriosis
  1. Tez No: 713511
  2. Yazar: ELVAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Endometriozisi olan kadınlarda, normal pelvik anatomisi olan sağlıklı kadınlara kıyasla inflamatuar belirteçlerin (c reaktif protein, NLR, PLR) ve pıhtılaşma parametrelerinin (PT, APTT, INR, PLT) düzeylerini ve bunların korelasyonlarını belirlemek ve bu parametrelerin tanı için yardımcı biyobelirteçler olarak nasıl kullanılabileceğini araştırmak hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Retrospektif bu çalışma, laparotomi veya laparoskopik cerrahi ile ameliyat olmuş endometriozis tanısı alan (n:101) ve endometriozis veya herhangi bir jinekolojik hastalığı olmayan kontrasepsiyon amacıyla tüp ligasyonu uygulanan sağlıklı kontrol (n:101) olmak üzere 202 katılımcı ile gerçekleştirildi. Hasta ve kontrol grupları için dahil edilme kriterleri içinde 18-50 yaşta reprodüktif çağda olmak, normal karaciğer ve böbrek fonksiyon testlerine sahip olmak yer aldı. Endometriozis tanısı, pelvik lezyonların laparotomi veya laparoskopik cerrahi ile gözle görülmesi ve ektopik endometrial gland ve stromal dokunun histopatolojik olarak kanıtlanması ile kondu. Endometriozis evrelemesi, revize-ASRM kalsifikasyonuna göre cerrahi operasyon notları incelenerek yapıldı. Kontrol grubu, kontrasepsiyon amacıyla laparaskopik bilateral tüp ligasyonu yapılan, tubal patoloji nedeniyle cerrahiye alınan ve histopatolojik olarak endometriozis olmadığı kanıtlanan sağlıklı olgulardan oluştu. Dışlama kriterleri içinde, postmenopozal dönem, son 3 ay içinde oral kontraseptif, steroid hormon, antidiyabetik, glukokortikoid, antineoplastik ajan kullanmış olmak, akut veya kronik devamlı inflamatuar hastalık varlığı, bilinen koagülasyon anomalisi, otoimmun ve/veya diğer sistemik hastalık varlığı, cerrahi zamanında anti-platelet veya antikoagulan tedavi alınması, jinekolojik veya jinekolojik olmayan malignite varlığı, servikal intraepitelyal neoplazi, endometriyal hiperplazi ve borderline over tümörü tanısı ve sigara kullanımı yer aldı. Dahil edilen hastaların antropometrik ve demografik parametreleri kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine the levels of inflammatory markers (crp, NLR, PLR) and coagulation parameters (PT, APTT, INR, PLT) and their correlations in women with endometriosis compared to healthy women with normal pelvic anatomy, and to investigate how these parameters can be used as adjunctive biomarkers for diagnosis. Material and method: This retrospective study was conducted with 202 participants, including endometriosis (n: 101) who underwent laparotomy or laparoscopic surgery, and healthy control (n: 101) who underwent tubal ligation for contraception without endometriosis or any gynecological disease. Patients aged 18-50 years, non-pregnant, with no known hepatic or renal dysfunction were included. Due to the possibility of interaction with serum CA125 levels and hematological parameters; patients above reproductive age, those who have received medical treatment for endometriosis before, those with a history of pelvic surgery, those with a history of pelvic inflammatory disease, patients with pathological examination of the operation material, myoma uteri, adenomyosis, endometrial polyp, endometrial hyperplasia or borderline ovarian tumor, infectious disease or patients with chronic or acute inflammatory disease, smokers, patients with autoimmune or systemic disorders, and patients with gynecological or non-gynecological malignancies were excluded from the study. The classification of the American Society for Reproductive Medicine was used for the classification of patients with endometriosis. Anthropometric and demographic parameters of the included patients were recorded. Coagulation and inflammatory parameters in patients are prothrombin time, activated partial thromboplastin time, INR (international normalized ratio), platelet, MPV, RDW, PDW, neutrophil counts, lymphocyte counts, neutrophil/ lymphocyte ratios, platelet/lymphocyte ratios, c reactive protein and CA125 values were recorded and the results were analyzed.