Çocuk endokrinoloji polikliniğine başvuran 2-6 yaş arası fazla kilolu ve obez çocukların beslenme davranışlarının incelenmesi: Tek merkez deneyimi
Examination of nutritional behaviors of overweight and obese children between 2-6 years applied to the child endocrinology polyclinic: A single center experience
- Tez No: 713515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DERYA BULUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çocukluk çağında görülen obezite ve eşlik eden sorunlar, son zamanların en sık görülen sağlık problemlerinden biridir. Obezite ile sık karşılaşılmasının nedenleri arasında sedanter yaşam tarzı, genetik faktörler ve diyet gibi sebepler bulunmaktadır. Bu sebeplere ek olarak çocuklarda obezitenin sık görülmesinde ebeveynlerin besleme tarzları ve çocukların gösterdikleri yeme davranış şekilleri de etkili olmaktadır. Çocukların yemek yeme davranış kalıpları ve yiyecek seçimleri yaşamlarının ilk iki yılında oluşmaya başlar. Yemek yeme davranış kalıpları ve yiyecek seçimleri ilerleyen yıllarda obezitenin gelişiminde etkin rol oynarlar. Obezitenin oluşumunda yeme davranışlarının ve alışkanlıklarının önemi sebebiyle sağlıklı çocukların ve obez çocukların yeme davranışlarının karşılaştırılarak incelenmesi önemlidir. Bu çalışmada, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği çocuk endokrinoloji polikliniğine 01.10.2021-01.12.2021 tarihleri arasında başvuran 2-6 yaş arası normal kilolu, fazla kilolu ve obez çocukların yeme davranışlarının obezite ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yeme davranışının değerlendirilmesinde çocukların yeme davranışlarının 8 yönden sorgulandığı ebeveynlerin cevaplandıracağı toplam 35 sorudan oluşan Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA) kullanılmıştır. Bu ankette çocukların yeme davranışları yemeye eğilimli ve yemeden kaçınma olarak iki grup olarak incelenmektedir. Yemeye eğilimli grupta gıda heveslisi (GH) alt grubu 5 öğeden, gıdadan keyif alma (GKA) alt grubu 5 öğeden, içme tutkusu (İT) alt grubu 3 öğeden, duygusal aşırı yeme (DAY) alt grubu 4 öğeden; yemeden kaçınma grubunda duygusal az yeme (DAZ) alt grubu 4 öğeden, tokluk heveslisi (TH) alt grubu 7 öğeden, yavaş yeme (YY) alt grubu 4 öğeden ve yemek seçiciliği (YS) alt grubu 3 öğeden oluşmaktadır. Anket 5'li Likert tipinde hazırlanmış olup her bir soru için asla, nadiren, arada bir, sıklıkla ve her zaman cevaplarına göre alt grup puanları hesaplanarak karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ENDOCRINOLOGY POLYCLINIC: A SINGLE CENTER EXPERIENCE Childhood obesity and its accompanying problems are one of the most common health problems in recent years. The reasons for the frequent occurrence of obesity include a sedentary lifestyle, genetic factors and diet. In addition to these reasons, the feeding styles of the parents and the eating behaviours of the children are also effective in the frequent occurrence of obesity in children. Children's eating behaviour patterns and food choices begin to form in the first two years of their lives. Eating behaviour patterns and food choices play an active role in the development of obesity in the following years. Since eating behaviours and eating habits are effective in the formation of obesity, it is important to compare the eating behaviours of healthy children and obese children. In this study, it was aimed to examine the relationship between obesity and eating behaviours of normal weight, overweight and obese children aged 2-6 years, who applied to the Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic of Health Sciences University Ankara Keçiören Training and Research Hospital between 01.10.2021 and 01.12.2021. The Child Eating Behavior Questionnaire (CEBQ) consisting of 35 questions answered by parents, in which children's eating behaviours were questioned from 8 aspects, was used in the evaluation of eating behaviour. In this questionnaire, children's eating behaviours are examined in two groups food approach and food avoidance. In food approach group, food responsiveness (FR) subgroup consisted of 5 items, enjoyment of food (EF) subgroup consisted of 5 items, desire to drink (DD) subgroup consisted of 3 items, and emotional overeating (EOE) subgroup consisted of 4 items; In food avoidance group, emotional undereating (EUE) subgroup consists of 4 items, satiety responsiveness (SR) subgroup consists of 7 items, slowness in eating (SE) subgroup consists of 4 items, and food fussiness (FF) subgroup consists of 3 items. The questionnaire was prepared in a 5-point Likert type. For each question, the subgroup scores were compared according to the answers never, rarely, sometimes, often and always.