Covid-19 pandemi sürecinin Suriyeli sığınmacı istihdamına ve sosyal entegrasyon algısına etkileri: Adana ili örneği
The effects of the Covid-19 pandemic period on the employment of Syrian asylum seekers and their perception of social integration: The case of Adana province
  1. Tez No: 713525
  2. Yazar: EMİNE ÖNÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARELLA BODUR ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Suriye İç Savaşı, onuncu yıl dönümünde dahi çözüme kavuşturulamadığından, dünyanın en büyük mülteci krizinin kaynağı olmaya devam etmektedir. Kendi ülkelerinde tecrübe ettikleri şiddet, çatışma ve insan hakları ihlalleri sebebi ile milyonlarca insan yaşayacakları daha güvenli bir yer bulma umuduyla ülkelerini terk etmek zorunda kalmıştır. Dünyada en fazla Suriyeliye ev sahipliği yapan ülke konumunda olan Türkiye, mülteci akınının getirdiği birçok sorunun yanı sıra Suriyeli sığınmacıların iş gücüne ve sosyal hayata entegrasyonu sorunuyla da karşı karşıya kalmıştır. Özellikle 2019 yılının son aylarında ortaya çıkan ve 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sürecinde entegrasyon sorunu daha da belirgin hale gelmiştir. Bu çalışmada Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar işgücüne katılım ve kültürel entegrasyon boyutları ile ele alınarak Covid-19 pandemi öncesi ve sonrası dönemler çerçevesinde karşılaştırılarak etki analizi yapılmıştır. Araştırma kapsamında Türk işgücü piyasasında Covid-19 pandemi krizi öncesi ve sonrası dönemleri incelenerek,“Covid-19 pandemi süreci Suriyeli sığınmacıların istihdamını nasıl etkilemiştir?”sorusuna cevap aranmıştır. Adana'da 15 Suriyeli sığınmacı ve 15 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile yüz yüze yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar kapsamında Covid-19 pandemi sürecinin yerel vatandaşlara kıyasla toplumda hali hazırda dezavantajlı konumda bulunan Suriyeli sığınmacıların işgücüne katılımlarını ve genel yaşam standartlarını olumsuz anlamda daha fazla etkilediği gözlemlenmiştir. Ayrıca araştırma bulgularından hareketle pandemi döneminde yaşanan ekonomik daralma çerçevesinde halk nezdinde yaşanan sıkıntılara ek olarak devlet desteklerinin ve finansal kaynakların Suriyeli sığınmacılar ile paylaşılması durumunun T.C. vatandaşlarının Suriyeli sığınmacılara karşı ayrımcı ve dışlayıcı tutum sergilemesine sebep olduğu saptanmıştır. Bu durum sığınmacılar ile vatandaşlar arasında çeşitli politikalar aracılığı ile geliştirilmeye çalışılan sosyo-kültürel entegrasyon süreçlerine zarar vermektedir.
Özet (Çeviri)
The Syrian Civil War remains the source of the world's largest refugee crisis even on its tenth anniversary. Millions of people have been forced to leave their countries in the hope of finding a safer place to live due to the violence, conflict and human rights violations they have experienced in their own countries. As the country hosting the largest number of Syrians in the world, Turkey is facing many problems caused by the influx of refugees, as well as the problem of integrating Syrian asylum seekers into the workforce and social life. Especially during the Covid-19 pandemic, which emerged in the last months of 2019 and affected the whole world in 2020, this problem has become even more obvious. This thesis examines the ways in which the Covid-19 pandemic process has affected the employment of Syrian asylum seekers, focusing on the periods before and after the Covid-19 pandemic crisis in the Turkish labor market. The analysis of the face to face semi-structured interviews conducted with 15 Syrian asylum seekers and 15 citizens of the Republic of Turkey in Adana, has revealed that the Covid-19 Pandemic period has negatively affected the labor force participation and general living standards of the Syrian refugees who already have been at a disadvantage in society compared to local citizens. Based on the research findings, in addition to the problems experienced by the public in the framework of the economic shrinking experienced during the pandemic period, the sharing of public incentives and financial resources with Syrian refugees caused citizens to exhibit discriminatory and exclusionary attitudes towards Syrian refugees. It also harms the socio-cultural integration processes that have been developed by the government between the Syrian refugees and citizens through various policies.