Türkiye'de dezavantajlı grup olarak Suriyeli göçmen çocukların eğitim durumlarının değerlendirilmesi
Evaluating the educational situations of Syrian migrant children as a disadvantaged group in Turkey
  1. Tez No: 770186
  2. Yazar: ESRA SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Göç insanlık tarihi kadar eskidir. Dünyada küreselleşme ile uluslararası göçmen nüfusunda artış yaşanmıştır. Çok sayıda insanın aniden başka bir ülkenin sınırlarında biriktiği göçlerin temelinde insan hakkı ihlalleri, savaşlar, çatışmalar vb. nedenler yer almaktadır. Göç sürecinde özellikle toplumun bazı kesimlerinin artan bir dezavantajlılıkla iç içe olduğu görülmektedir. Kadınlar, engelliler, yaşlılar, lgbti+lar ve çocuklar bu gruplar arasındadır. Özellikle göçmen çocuklar toplumda daha hassas ve savunmasız gruplar olarak karşımıza çıkmaktadır. Suriyeli göçmen çocukların eğitim durumlarının değerlendirilmesinin amaçlandığı bu çalışmada göçmen çocuklar için bazı temel problemlerin varlığını sürdürdüğü tespit edilmiştir. Çocuk işçiliği, çocuk yaşta evlilikler, entegrasyon sorunu, toplumsal cinsiyet eşitsizliği çocuklar için tehdit oluşturan problemler arasında yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti ilk yıllarından günümüze kitlesel göçler alan bir ülke olmuştur. Türkiye hem tarihi boyunca kitlesel göçler almış olması hem de günümüzde diğer ülkelere nazaran daha fazla sayıda sığınmacı bulundurmasıyla dikkat çekmektedir. Türkiye'nin 2011 yılında başlayan Suriye kitlesel göçünde uyguladığı politika açık kapı politikası olmuştur. Türkiye'nin ilk yıllarda Suriyelileri misafir olarak gördüğü ve geçicilik üzerine inşa ettiği politikaların ilerleyen yıllarda kalıcılığa doğru evrildiği görülmektedir. İlk başlarda sadece Geçici Eğitim Merkezleri'nde (GEM) eğitim alan Suriyeli çocuklara sonrasında devlet okullarında eğitim alma hakkı tanınmıştır. Suriyelilerin artık kalıcı olduğu ve GEM'lerin yetersiz olduğu düşünülerek GEM' lerin kapatılması kararlaştırılmıştır. Suriyeli göçmen çocukların eğitimlerinin önündeki başlıca problem alanının ise dil problemi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca eğitim bünyesindeki yönetici, öğretmen, veli ve personellerin göçmen çocuklara yönelik ayrımcı tutumlarının olması kapsayıcı eğitimin önünde bir engeldir. Öğretmenler açısından değerlendirildiğinde öğretmenlerin büyük bir kesiminin mülteci çocukların eğitimine ilişkin eğitimleri yoktur ve bu durum mültecilere sorunsuz bir eğitim verebilme inançlarını etkilemektedir. Pandemide göçmenlere karşı ayrımcılık daha da artmıştır. Son dönemlerde göçmen çocukların eğitiminde özellikle Covid-19 pandemisi ile eğitimde eşitsizlik daha da derinleşmiştir. Teknolojik cihazlara ve internete erişimin olmaması Suriyeli göçmen çocukların uzaktan eğitime katılımlarının düşük olmasına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is as old as human history. With the globalization in the world, there has been an increase in the international immigrant population. Human rights violations, wars, conflicts, etc., are the basis of migrations, where large numbers of people suddenly accumulate on the borders of another country. In the migration process, it is seen that some segments of the society are intertwined with an increasing disadvantage. Women, the disabled, the elderly, lgbti+s and children are among these groups. In particular, immigrant children appear as more sensitive and vulnerable groups in society. In this study, which aims to evaluate the educational status of Syrian migrant children, it has been determined that some basic problems continue to exist for migrant children. Child labor, child marriages, integration problems, and gender inequality are among the problems that pose a threat to children. The Republic of Turkey has been a country that has received mass migrations since its early years. Turkey draws attention both for having received mass migrations throughout its history and for having more refugees today than other countries. The policy implemented by Turkey in the mass migration to Syria that started in 2011 has been an open door policy. It is seen that the policies that Turkey saw Syrians as guests in the first years and built on temporariness evolved towards permanence in the following years. At first, only Syrian children who were educated in Temporary Education Centers (TEC) were given the right to receive education in public schools. Considering that the Syrians are now permanent and the TECs are insufficient, it was decided to close the TECs. It has been determined that the main problem area in front of the education of Syrian migrant children is the language problem. In addition, the discriminatory attitudes of administrators, teachers, parents and staff in education towards immigrant children is an obstacle to inclusive education. When evaluated in terms of teachers, most of the teachers do not have training on the education of refugee children, and this affects their belief that they can provide a problem-free education to refugees. Discrimination against immigrants has increased even more during the pandemic. Recently, inequality in education has deepened in the education of immigrant children, especially with the Covid-19 pandemic. Lack of access to technological devices and the internet has led to low participation of Syrian migrant children in distance education.