Üniversite öğrencilerinin öznel iyi oluş ve mutluluk düzeylerinin rekreatif aktivitelere katılma durumlarına göre incelenmesi
Investigation of subjective well-being and happiness levels of university students according to their participation in recreational activities
  1. Tez No: 713533
  2. Yazar: MERYEM BALCI ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE ERKMEN HADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin rekreatif aktivitelere katılım durumlarına göre öznel iyi oluş ve mutluluk düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi, Türkiye geneli olup verilerin 90'ı online olarak 468 tane veride elden 6 farklı üniversitenin oluşturduğu gönüllü katılım sağlayan üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışmada verilerin elde edilmesinde araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgi formu kullanılırken Tuzgöl Dost (2005) tarafından geliştirilen Öznel İyi Oluş ölçeği ve Hills ve Argyle tarafından 2002 yılında geliştirilen, Doğan ve Çötak tarafından 2002 yılında geçerlilik ve güvenirlilik çalışması ile Türkçe' ye uyarlanan bireylerin mutluluk düzeylerini değerlendirmek amacıyla Mutluluk Oxford Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik ve anlam çıkarıcı istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin bulgular ve katılımcıların öznel iyi oluş ve mutluluk puanlarının demografik değişkenler ve rekreatif aktivitelere katılım durumlarına ilişkin farklarını ortaya koyabilmek amacıyla yapılan bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Katılımcıların öznel iyi oluş ve mutluluk puanları arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Analizlerin tümü IBM SPSS Statistic 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, katılımcıların öznel iyi oluş ve mutluluk puanlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı olarak farklılaşmadığı bulunmuştur (p > .05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the subjective well-being and happiness levels of university students according to their participation in recreational activities. The sample of the study is Turkey-wide and consists of university students who participated voluntarily from 6 different universities, 90 of which were online in 468 data. While the demographic information form created by the researcher was used to obtain the data in the study, the Subjective Well-Being scale developed by Tuzgöl Dost (2005) and the happiness levels of individuals developed by Hills and Argyle in 2002 and adapted into Turkish by Doğan and Çötak in 2002 with the validity and reliability study. For this purpose, the Happiness Oxford Scale was used. Descriptive statistics and descriptive statistics methods were used in the analysis of the data. Independent groups t-test and One-way Analysis of Variance (ANOVA) were conducted in order to reveal the differences between the demographic characteristics of the participants and the subjective well-being and happiness scores of the participants in terms of demographic variables and participation in recreational activities. Pearson correlation analysis was conducted to reveal whether there is a relationship between the participants subjective well-being and happiness scores. All analyzes were performed using the IBM SPSS Statistic 22.0 program. As a result of the analysis, it was found that the subjective well-being and happiness scores of the participants did not differ significantly according to the gender variable (p >0 .05).