Self-forgiveness, self-compassion, subjective vitality, and orientation to happiness as predictors of subjective well-being
Öznel iyi oluşun yordayıcıları olarak kendini affetme, öz-duyarlılık, öznel yaşam enerjisi ve mutluluğa yönelim
  1. Tez No: 399845
  2. Yazar: FEVZİYE DOLUNAY CUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN TEZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin kendini affetme, öz-duyarlılık, öznel yaşam enerjisi ve mutluluğa yönelimlerinin özne iyi oluşu yordamadaki rolünü test etmektir. Çalışmanın örneklemi, Türkiye'deki bir üniversitesi'nin beş fakültesinde öğrenim gören 820 öğrenciye Heartland Affetme Ölçeği, Öz-Duyarlılık Ölçeği, Öznel Yaşam Enerjisi Ölçeği, Mutluluk Yönelimi Ölçeği, Olumlu ve Olumsuz Duygu Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği uygulanmıştır. Öznel Yaşam Enerjisi Ölçeği ve Mutluluk Yönelimi Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlama çalışmaları iki farklı pilot uygulama yapılmıştır. Yapısal Eşitlik Modeli analiz sonuçlarına göre, önerilen model öznel iyi oluşun toplam varyansının % 76'sını açıklamaktadır. Sonuçlar, öznel yaşam enerjisinin öznel iyi oluşun en güçlü yordayıcısı olduğunu; öznel iyi oluşu yordayan kendini affetme, öz-duyarlılık ve öznel yaşam enerjisine anlam yöneliminin aracılık ettiğini ancak keyif yöneliminin aracılık etmediğini göstermiştir. Bu çalışmanın bulgularının uygulamacılar ve araştırmacılar için üniversite öğrencilerinin öznel iyi oluş düzeylerine katkı yapmalarına yardım edebilecek kişisel özellikleri anlamada önemli çıkarımları olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to test the role of self-forgiveness, self-compassion, subjective vitality and orientation to happiness in predicting subjective well-being among university students. The sample was composed of 820 university students attending five faculties in a university in Turkey. The data were collected by administering Heartland Forgiveness Scale, Self-Compassion Scale, Subjective Vitality Scale, Orientation to Happiness Scale, Positive and Negative Affect Scale, and Life Satisfaction Scale. Two separate studies were conducted to carry out the adaptation studies of Subjective Vitality Scale and Orientation to Happiness Scale. Results of structural equation modeling analyses revealed that the hypothesized model explained 76 % of the variance in subjective well-being. More specifically, results yielded that subjective vitality was the strongest predictor in subjective well-being; self-compassion, self-forgiveness, subjective vitality were mediated by meaning orientation but not mediated by pleasure orientation in predicting subjective well-being. The current findings may have implications for clinicians and researchers in examining the personal characteristics that may help to understand their contributions to subjective well-being of university students.