Örgütsel sinizmin sanal kaytarma üzerindeki etkisi: Bankacılık sektöründe bir uygulama
Relationship between organizational cynicism and cyberloafing: An investigation on banking sector employees
  1. Tez No: 713557
  2. Yazar: İBRAHİM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT SOYALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Rekabet koşulları, birçok sektörde örgütlerin ayakta kalabilmeleri için piyasadaki değişen koşullara ayak uydurma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Değişim ve yenilik odaklı çalışan örgütler, verimlilik kaygısıyla çalışanlarının psikolojik algılarını önemsemeye başlamış, böylelikle yönetim bilimleri alanında pek çok kavram önem kazanmıştır. Örgütsel sinizm ve sanal kaytarma bu kavramlar arasındadır. Konuyla ilgili literatür taramasında Örgütsel Sinizm ve Sanal Kaytarma Davranışları arasındaki ilişkiyi inceleyen az sayıda çalışmanın olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, bankacılık sektörü çalışanlarının örgütsel sinizm düzeyleri ile sanal kaytarma davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda konu alt problemlerle birlikte incelenmiştir. Brandes, Dharwadkar ve Dean (1999) tarafından geliştirilmiş olan örgütsel sinizm ölçeği, Blanchard ve Henle (2008) tarafından geliştirilmiş olan sanal kaytarma davranışları ölçeğinden yararlanarak, 160 banka çalışanından veri toplanmıştır. Çalışma, nicel araştırma türlerinden birisi olarak kabul edilen ilişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Veriler Örgütsel Sinizm ve Sanal Kaytarma Davranışları ölçekleri aracılığıyla toplanarak, t testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri yapılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Competitive conditions have revealed that organizations in many sectors have to keep up with the changing conditions in the market to survive. Organizations working with change and innovation focus have started to care about the psychological perceptions of their employees with the concern of productivity, thus many concepts in the field of management sciences have gained importance. Organizational cynicism and cyberloafing are among these concepts. In the literature review on the subject, it is seen that there are few studies on the relationship between Organizational Cynicism and Cyberloafing Behaviors. The aim of the study is to examine the relationship between organizational cynicism levels and cyberloafing behaviors of banking sector employees. The organizational cynicism scale developed by Brandes, Dharwadkar and Dean (1999) and the cyberloafing behaviors scale developed by Blanchard and Henle (2008) were used to collect data from 160 bank employees. This study was carried out according to the relational screening model, which is accepted as one of the quantitative research types. Data were collected through Organizational Cynicism and Cyberloafing Behaviors scales and tested by t-test, ANOVA, correlation and regression analyzes.