Age-associated changes in innate immunity and their impacts on inflammatory diseases
Doğuştan gelen bağişiklikta yaşa bağli değişiklikler ve enflamatuar hastalıklar üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 713558
  2. Yazar: MEHMET AKİF EŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GEORGE HAJİSHENGALLİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Louisville
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Periodontal hastalık, diş plağı olarak bilinen dişle ilişkili mikrobiyal biyofilme aşırı konak enflamatuar yanıtlardan kaynaklanır. Şiddet, diş etinin yüzeysel iltihabından (diş eti iltihabı) diş kaybına yol açan bağ dokusu ve kemiğin (periodontitis) kapsamlı yıkımına kadar uzanır. Şiddetli formunda periodontitis, toplam insan nüfusunun% 10 - 15'ini, 50 yaşına kadar dişlerinin yarısını kaybedecekleri ölçüde etkiler. Ateroskleroz ve Alzheimer hastalığı gibi sistemik sağlık üzerinde etkisi olan yaygın bir kronik hastalık olan periodontitis, kritik olarak nötrofillere bağımlıdır. Konvansiyonel periodontal tedavi yıkıcı iltihabı tersine çevirebililse de, hastaların bir alt kümesi açık olmayan nedenlerle tekrarlayan hastalık geliştirir, böylece altta yatan immünopatolojinin daha iyi anlaşılmasını gerektirir. Bu nedenle, periodontal hastalıkta yeni terapötik müdahale stratejileri için hedeflenebilecek patojenik mekanizmaların aydınlatılması için zorlayıcı bir ihtiyaç vardır. Gelişimsel endotel lokus-1 (Del-1) yakın zamanda yeni bir endotel türevi nötrofil ekstravazasyonu inhibitörü olarak tanımlanmıştır. Bununla birlikte, Del-1'in lokal dokuya özgü enflamatuar yanıtı düzenleyip düzenlemediği ve kronik inflamatuar hastalıkları kontrol edip etmediği henüz ele alınmamıştır. Yaşlanma üzerine, normal fareler azalmış Del-1 sekresyonu eşliğinde artan hastalık gösterdi. Periodontitiste Del-1 için koruyucu bir rol ile tutarlı olarak, Del-1 fareler aşırı lokal nötrofil infiltrasyon ve interlökin (IL)-17 ekspresyonu ile karakterize spontan inflamatuar periodontal kemik kaybı geliştirdi. LFA-1 integrin veya IL-17 reseptöründe ek genetik eksiklikler olan Del-1-1 farelerde hastalık tersine çevrildi. Çarpıcı bir şekilde, Del-1'in lokal yönetimi periodontal dokuda nötrofil infiltrasyonunu ve IL-17 ekspresyonunu bastırdı. Bu nedenle, LFA-1'e bağımlı nötrofil ticaretini düzenleyerek, IL-17 aracılı patolojiyi inhibe ederek doku homeostazı için Oel-1'in gerekli olduğu ve enflamatuar hastalıkların tedavisi için umut verici yeni bir terapötik olabileceği sonucuna vardık. Sonuç olarak, integrin bağımlı nötrofil yapıştırma yeni bir inhibitörü olan Del-1'in lokal dokuya özgü iltihabı düzenlediğini ve kronik inflamatuar hastalığı kontrol ettiğini gösterdik. Del-1, LFA-1'e bağımlı nötrofil alımını ve IL-17 aracılı patolojiyi inhibe eder ve enflamatuar hastalıklar için umut verici bir yeni terapötik olabilir.
Özet (Çeviri)
Periodontal disease arises from excessive host inflammatory responses to the tooth-associated microbial biofilm, known as dental plaque. Severity ranges from superficial inflammation of the gingivae (gingivitis) to extensive destruction of connective tissue and bone (periodontitis) leading to tooth loss. In its severe form, periodontitis affects 10 - 15% of the total human population to the extent that they will lose half their teeth by age 50. Periodontitis, a prevalent chronic disease with an impact on systemic health, such as atherosclerosis and Alzheimer's disease, is critically dependent on neutrophils. Although conventional periodontal treatment may reverse destructive inflammation, a subset of patients develops recurrent disease for reasons that are not clear, thus necessitating better understanding of the underlying immunopathology. Therefore, there is a compelling need to elucidate pathogenic mechanisms, which may be targeted for novel therapeutic intervention strategies in periodontal disease. Developmental endothelial locus-1 (Del-1) was recently identified as a novel endothelial-derived inhibitor of neutrophil extravasation. However, whether Del-1 regulates the local tissue-specific inflammatory response and controls chronic inflammatory diseases has not been addressed yet. Upon aging, normal mice displayed increased disease accompanied by diminished Del-1 expression. Consistent with a protective role for Del-1 in periodontitis, Del-1-1- mice developed spontaneous inflammatory periodontal bone loss characterized by excessive local neutrophil infiltration and interleukin (IL)-17 expression. The disease was reversed in Del-1-1- mice with additional genetic deficiencies in the LFA-1 integrin or the IL-17 receptor. Strikingly, local administration of Del-1 suppressed neutrophil infiltration and IL-17 expression in the periodontal tissue. We, therefore, concluded that Oel-1 is required for tissue homeostasis by regulating LFA-1-dependent neutrophil trafficking, inhibiting IL-17-mediated pathology, and may be a promising novel therapeutic for the treatment of inflammatory diseases. In conclusion, we showed that Del-1, a novel inhibitor of integrin- dependent neutrophil adhesion, regulates local tissue-specific inflammation and controls chronic inflammatory disease. Oel-1 inhibits LFA-1-dependent neutrophil recruitment and IL-17-mediated pathology and may be a promising novel therapeutic for inflammatory diseases.