Kaynaştırma ortamlarında eğitim gören özelgereksinimli öğrencilere fen bilgisi öğretimindesorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımınınetkililiğinin incelenmesi
Investigation of the inquiry-based learning approach oneffectiveness of science teaching to mainstreamed studentswith special needs
- Tez No: 713560
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÖNÜL AKÇAMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Özel gereksinimli öğrencilere fen bilgisi öğretiminde uygun öğretimsel strateji, yöntem ve teknikleri kullanmanın büyük önemi vardır. Fen bilgisi öğretimi için kullanılabilecek pek çok öğretim yöntemi olmakla birlikte, öğretim, yöntem ve tekniklerde çeşitli uyarlamalardan da yararlanılabilir. Fen bilgisi öğretiminde yapılandırmacı yaklaşım kuramını temel alan yaklaşımların, özel gereksinimli öğrencilerin bilgiyi yapılandırmalarında ve kalıcı öğrenmelerinde etkili olduğu görülmektedir. Bu kuramı temel alan yaklaşımlar arasında yer alan, sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımı etkili bir şekilde kullanılarak zihin engelli öğrencilerin fen bilgisi becerilerini kazanmaları sağlanabilir. Sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımı, 20. yüzyılın başlarından itibaren eğitim alan yazınında ve uygulamalarında yer alan bir eğitim yaklaşımıdır. Bilimsel geçerliğe sahip bilgiye ulaşmada yol gösteren sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımının kullanılmasının öğrencilerin merak eden, araştıran ve bilgiyi keşfeden bireyler olarak yetişmelerini, eğitimin kalitesini yükseltmede olumlu katkılar sağlayacağı belirtilmektedir. Sorgulamaya dayalı öğrenmenin amacı, öğrencilerin bilgi edinme sürecini ve problem çözme becerilerini kullanarak yaşamın içinde yer alan bilgileri araştırıp bu bilgileri genelleyebilecek beceri ve tutumlar geliştirmelerini sağlamaktır. Alan yazına bakıldığında, sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımının hafif derecede zihin engellilere fen bilgisi öğretiminde etkili olduğu açıkça görülmektedir. Türkiye'deki alan yazın incelendiğinde ise bu yaklaşımın genel eğitim programlarında yer alan birçok ders için etkililiğinin araştırıldığı çalışmalar olmakla beraber, özel gereksinimli öğrencilere fen bilgisi öğretiminde bu yaklaşımın kullanıldığı herhangi bir araştırma bulunmadığı görülmüştür. Sonuç olarak, hafif derecede zihin engelli öğrencilerin fen bilgisi kavramlarıyla ilgili becerileri öğrenmelerinde sorgulamaya dayalı yaklaşımın etkili olup olmadığını araştırılması bir gereklilik olarak görülmektedir. Bu gereklilikten yola çıkarak, sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımının hafif derecede zihin engelli öğrencilerin“ağır”ve“yoğun”kavramlarıyla ilgili becerilerinin geliştirilmesinde etkililiğinin incelenmesi bu çalışmanın problemini oluşturmaktadır. Bu araştırmada, tek denekli araştırma desenlerinden yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Denekler, genel eğitim sınıflarında eğitim gören hafif derecede zihin engelli üç öğrenciden oluşmuştur. Araştırma üzerinde çalışılacak beceriyi belirlemek amacıyla gözlem, görüşme ve değerlendirme araçlarından yararlanılmıştır. Araştırma bulguları; deneklere fen bilgisi kavramları ile ilgili becerilerin öğretiminde sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımının etkili olduğunu ve deneklerin edindikleri becerileri izleme oturumları sonunda da koruduklarını gösterir niteliktedir. Sosyal geçerlik bulgularında, tüm deneklerin anneleri, genel olarak sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımı hakkında olumlu görüş bildirmişlerdir. Annelerin soru formuna verdikleri yanıtlar analiz edildiğinde, sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımıyla fen bilgisi becerilerinin öğretimine ilişkin yapılan bu araştırmanın sosyal olarak geçerli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is important to use the appropriate teaching strategies, methods, and techniques in teaching science to students with special needs. Even though there are many teaching methods for science education, various adaptations in instruction, methods, and techniques can be utilized. It is seen that in science education the approaches which are based on constructivism are effective in helping students with special needs to construct information and for permanent learning. Among the approaches that are based on this theory inquiry based learning approach can be used effectively to teach science skills to students with mental retardation. Inquiry based education has taken its place in education literature and implementations since the beginning of the 20th century. It is stated that using the inquiry based learning approach which leads to scientifically valid information acquisition provides positive contributions in educating children to be individuals who are curious and inquire and discover information and in enhancing the quality of education. The purpose of the inquiry based learning is that the student inquires the information from inside life using the information obtaining processes and problem solving skills and develops skills and attitudes to transfer this information. In the literature, it can be clearly seen that the inquiry based learning approach is effective in teaching science to students with mild mental retardation. Despite the fact that there are some studies to investigate the effectiveness of this approach in many different courses in general education classrooms in Turkey; there are no studies that investigate its effectiveness for students with mental retardation in science teaching. Consequently, it is needed to investigate the effectiveness of the inquiry based approach in teaching skills that are related to science concepts to students with mild mental retardation. Due to this necessity the problem of this study is to investigate the effectiveness of inquiry based learning approach in developing skills related to“heavy”and“dense”concepts of students with mild mental retardation. In this study a multiple probe design across behaviors, replicated across students was used. The subjects were three mildly mental retarded students who attended to general education classrooms. In order to determine the skills to teach observation, interview and assessment techniques were used. The findings of this study showed that the inquiry based learning approach was effective in teaching the skills related to the science concepts to all the subjects and it was seen that the students maintained their skills that they had learnt at the end of the maintenance sessions. As social validity findings, all the students' mothers indicated positive thoughts about the inquiry based learning approach. After analyzing the answers of the mothers in the question form, it can be said that this study in which inquiry based learning approach was used in teaching science skills was socially valid.