Gabor dalgacık dönüşümüne dayalı evrişimli sinir ağlarını kullanarak insan yüzü tanıma sistem
Human face recognition system with convolutional neural network based on gabor wavelet transform
- Tez No: 713562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT TOKEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyomühendislik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yüz tanıma için Derin Öğrenme Yönteminin kullanılması, tanımada daha büyük doğruluğu sağlar. Derin öğrenme, yüz tanıma sistemine implante edilen Gabor dalgacık dönüşümüne dayanır. Bu tezde yüz tanıma için yeni bir yaklaşım olan Gabor Dalgacık Dönüşümüne dayalı derin öğrenme yöntemi sunulmuş ve Farklı amaçlar için kullanılmak üzere geliştirilmiş yüz tanıma sistemi önerilmiştir. Yüz eğitim verilerinin özellik çıkarımı için Gabor Dalgacık Dönüşümünü (GDD) kullandık ve ardından bu özellikleri yüzlerin tanınması için Evrişimli sinir ağına kullandık. ORL veri tabanlarında önerilen yöntemi uyguladık ve değerlendirdik. Bu çalışma aynı zamanda tanıma sisteminde ön işleme aşamasının ne kadar önemli olduğunu da incelemektedir. ANAHTAR KELİMELER: Yüz Tanıma, Gabor Dalgacık Dönüşümü, Derin Öğrenme, Python
Özet (Çeviri)
Using Deep learning method for face recognition lead to better recognition accuracy. Deep learning based on Gabor wavelet transform implanted on face recognition system. In this thesis, deep learning method based on Gabor Wavelet Transform, which is new approach for face recognition, is presented. Proposed face recognition system developed to be used for different aims. We used Gabor Wavelet Transform (GWT) for feature extraction of face training data and then we used these features to Convolutional neural network for recognition of the faces. We implemented and evaluated the proposed method on ORL databases. This study also examines how importance of the preprocessing stage in recognition system. KEYWORDS: Face Recognition, Gabor Wavelet Transform, Deep Learning, Python