Paramedik ve acil tıp teknisyenlerinin endotrakeal entübasyon ve tüp yerinin doğrulanması konusundaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and attitudes of paramedic and emergency medical technicians about performing endotracheal intubation and verification of tube placement
  1. Tez No: 713580
  2. Yazar: GÖKNUR PARLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İlk ve Acil Yardım, Nursing, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan paramedik ve acil tıp teknisyenlerinin endotrakeal entübasyon ve tüp yerinin doğrulanması konusundaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi için ölçek oluşturulması amacıyla metodolojik tipte uygulandı. Araştırma Eylül-Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde görev yapan paramedik ve acil tıp teknisyenleri ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri anket yöntemi ile toplandı. Uygulanan ankete toplam 335 kişi katıldı. Araştırmada kullanılacak verileri elde etmek için araştırmacı tarafından literatür bilgisi ve uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan Sosyodemografik Özellikler Formu, Endotrakeal Entübasyon ve Tüp Yerinin Doğrulanması Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu, Endotrakeal Entübasyon ve Tüp Yerinin Doğrulanmasına İlişkin Tutum Değerlendirme Ölçeği kullanıldı. Veriler; R vers. 2.15.3 programı ile analiz edildi; tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (minimum, maksimum, ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde), Kendall's W, Shapiro-Wilk testi ve grafiksel inceleme, tek yönlü varyans analizi ve Bonferroni düzeltmeli ikili kıyaslamalar, bağımsız gruplar t testi, Pearson korelasyon, Kaiser-Mayer-Olkin, Barlett testleri, Açımlayıcı Faktör Analizi, Cronbach Alfa, test-tekrar test, Doğrulayıcı faktör analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a methodological type to evaluate the knowledge and attitudes of paramedic and emergency medical technicians working in pre-hospital emergency health services about endotracheal intubation and verification of the tube placement. The research was carried out between September and November 2018 with paramedic and emergency medical technicians working in Istanbul City Ambulance Service Head Physician. Research data were collected by survey method. A total of 335 healthworker participated to the survey. In order to obtain the data to be used in the study, Sociodemographic Characteristics Form, Endotracheal Intubation and Tube Location Verification Knowledge Level Evaluation Form, Endotracheal Intubation and Tube Location Verification Attitude Scale were used. Data; R vers. 2.15.3. Descriptive statistical methods (minimum, maximum, mean, standard deviation, frequency and percentage), Kendall's W, Shapiro-Wilk test and graphical analysis, one-way analysis of variance and Bonferroni correction, double comparisons, independent groups t test, Pearson correlation, Kaiser-Mayer-Olkin, Barlett tests, Exploratory Factor Analysis, Cronbach's Alpha, test-retest, confirmatory factor analysis were used.