Estimation of fast-food brand preferences with Markov Chains
Fast-food marka tercihlerinin Markov Zincirleri ile tahmin edilmesi
- Tez No: 713600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA FEYZA GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ailelerden uzak yaşama, yemek yapmaya olan ilgi eksiklikleri, zaman kısıtlılığı, merak, farklı tatlar deneme arzusu, kendilerini ödüllendirme ve sosyalleşme isteği gibi birçok faktör öğrencileri dışarıda yemek yeme alışkanlığı edinmeye itmektedir. Öğrencilerin dışarıdaki yemek tercihleri genellikle fast food diye adlandırılan hızlı yiyecekler olmuştur. Öğrenciler için bu yiyeceklerin tüketildiği yerlerin özellikleri büyük önem taşımaktadır. Bu durum yiyeceklerin tercih edildiği işletmeler arasında da bir seçim yapılması olgusunu meydana getirmiştir. Üniversite öğrencilerinin fast food işletmelerini tercih etmelerinde dekor, personelin tutumu, atmosfer, yiyecek kalitesi, kolay ulaşabilme, servis hızı, menüdeki çeşitlilik, özel ürünlerin olması gibi pek çok faktör bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin fast-food markalarını tercih etme nedenlerinin belirlenmesi ve markaların gelecekteki durumlarını tahmin etmeye çalışmaktır. Eğer bu markaların gelecekteki durumları tahmin edilirse, çeşitli risk faktörleri ortadan kalkabilecek ve marka bu durumu fırsata çevirerek kazanç sağlayabilecektir. Çalışmada, Türkiye'de çeşitli üniversitelerde eğitim gören 455 öğrenciye fast food marka tercihlerine yönelik online anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen verilerle birlikte üniversite öğrencilerinin bir sonraki fast food marka tercihleri Markov Zinciri yöntemi ile tahmin edilmiş olunup, tercih nedenleri ise Saklı Markov Modeli yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca marka tercihleri tahmin edildikten sonra geçiş olasılıkları matrisi oluşturulmuş ve üniversite öğrencilerinin marka bağlılıkları uzun dönem denge vektörleri hesaplanılarak bulunmuştur. Verilerin analizi sonucunda Burger King markasının tercih edilme olasılığının % 25.9 ile en yüksek orana sahip olduğu görülmektedir. Hiçbiri seçeneğinin tercih edilme olasılığının ise % 4.73 oranında olduğu görülmektedir. En çok tercih edilen marka olan Burger King 'i sırasıyla %20.64 oran ile KFC, %17.61 oranı ile Mc Donalds,%13.85 oranı ile Dominos,%5.54 oranı ile Popeyes, %3.44 oranıile Pizza Hut, %3.38 oranı ile Sbarro, %3.32 oranı ile Arby's, %0.94 oranı ile Subway ve %0.64 oranı ile diğer markalar takip etmektedir. Burger King markasının tercih edilmesindeki en etkili nedenin ise en yüksek olasılığa sahip olan hijyen seçeneğinin olduğu görülmektedir. Burger King markasının saklı tercih nedeni olan“Hijyen”durumunun Popeyes, KFC, Mc Donalds, Dominos, Pizza Hut, Sbarro ve Arby's gibi markaların da tercih edilme durumlarının altında yatan saklı neden olduğu görülmektedir. Çalışmanın Covid – 19 sürecinde yapılmış olması hijyen seçeneğini ön plana çıkarmıştır. Ayrıca Subway markasının tercih edilmesinin altında yatan saklı nedenin“Kampanyalar”ve diğer markaların tercih edilmelerinin altında yatan saklı durumun ise“Yiyecek Kalitesi ”olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Many factors such as living away from families, lack of interest in cooking, time constraints, curiosity, desire to try different tastes, desire to reward themselves and socialize lead students to adopt the habit of eating out. The food choices of the students outside have been fast foods. The characteristics of the places where these foods are consumed are of great importance for students. This situation has led to the phenomenon of making a choice among businesses where food is preferred. There are many factors such as decor, staff attitude, atmosphere, food quality, easy accessibility, service speed, variety in the menu, and the availability of special products in university students' preference for fast food establishments. The aim of this study is to determine the reasons why consumers prefer fast-food brands and to try to predict the future status of the brands. If the future situations of these brands are predicted, various risk factors will be eliminated and the brand will be able to make a profit by turning this situation into an opportunity. In the study, an online questionnaire about fast food brand preferences was applied to 455 students studying at various universities in Turkey. With the data obtained from the surveys, the next fast food brand preferences of university students were estimated by the Markov Chain Analysis method, and the reasons for their preference were examined using the Hidden Markov Model method. In addition, after the brand preferences were estimated, the transition probability matrix was created and the brand loyalty of university students was calculated by calculating the long-term equilibrium vectors. As a result of the analysis of the data, it is seen that the probability of choosing the Burger King brand has the highest rate with 25.9%. It is seen that the probability of choosing the none option is 4.73%. The most preferred brand, Burger King, is respectively 20.64% KFC, 17.61% McDonalds, 13.85% Dominos, 5.54% Popeyes, 3.44% Pizza Hut, 3.38% Sbarro, 3.32%. Arby's is followed by Subway with 0.94% and other brands with 0.64%. It seems that the most effective reason for choosing the Burger King brand is the hygiene option with the highest probability. It is seen that the“Hygiene”status, which is the hidden preference of the Burger King brand, is the underlying reason for the preference of brands such as Popeyes, KFC, Mc Donalds, Dominos, Pizza Hut, Sbarro and Arby's. The fact that the study was carried out during the Covid-19 process brought the hygiene option to the fore. In addition, it is seen that the underlying reason for choosing the Subway brand is“Campaigns”and the hidden situation underlying the preference of other brands is“Food Quality”.