Tip 2 Diabetes Mellitus'ta mikroalbuminürinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 71361
  2. Yazar: NACİYE GÜMÜŞSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Önemli metabolik hastalıklardan biri olan diabetes meilitusta, kontrol derecesine göre çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkar. Diabetik hastaların izlenmesinde, mikrovasküler ve makrovasküier komplikasyonların erken tanısında kullanılan biyokimyasal analizler artmaktadır. Bu çalışmada diabetik nefropatinin erken tanısında mikroaibuminürs düzeyinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada diabetik nefropati için en prediktif değeri olan MAU'yi değerlendirmek amacıyla 33 tipi DM'lü hasta (yaş ortalamaları:54 ± 8.94 olan; kadın=22; erkek=11) ve 11 kontrol (yaş ortalamaları:52 ± 11.1; kadın=7, erkek=4) incelendi. Apolipoprotein Â1, Apolipoprotein B, BUN (kan üre nitrojeni), y glutamil transferaz, giukoz, hemoglobin A1c, kreatinin, mikroalbumin (MAU), magnezyum, total kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol, çok düşük dansiteli lipoprotein kolesterol, trigliserid düzeyleri ölçüldü, kreatinin klirensi ve düşük dansiteli lipoprotein kolesterol düzeyleri hesaplandı. Tam kan sayımı ve tam idrar tetkiki yapıldı. Diabetik hastaların %81.8'inin glisemik kontrolünün iyi olduğu saptandı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında; giukoz, hemoglobin A1c, MAU ve BM daha yüksek, idrar kreatinin düzeyleri daha düşük bulundu. Diğer biyokimyasal testler normal değerlerde olduğu gözlendi. 24 saatlik MAU ile spot idrar MAU, BMI, yaş, hipertansiyon, HbAlc, total kolesterol, diabet süresi arasındaki ilişki incelendi. 24 saatlik MAU ile spot MAU arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı. Diğer testier ile MAU arasında ilişki saptanmadı. Aynı istatiksel analiz spot MAU ile total kolesterol, HbAlc, BMI, yaş, diabet süresi arasında da yapıldı. Spot MAU ile BMİ ve yaş arasında anlamlı bir ilişki saptandı. 6?Sonuç oiarak diabetik nefropati için MAU ölçümleri, glisemik kontrol düzeyi iie ilişkiii, erken tamsa! bir gösterge oiarak değerli bir testtir. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diabetes meilitus (DM) is one of the serious disease with high prevelance in worldwide. Depending on the regulation of the biood glucose levels complications can occur. Biochemical analyses used in monitoring of diabetic patients and eariy diagnosis of microvascular and macrovascular complications, the usage are increasing. This study was undertaken to assess microalbuminuria (MAU) for the eariy diagnosis of diabetic nephropathy. in the present study, 33 patients with type li DM ( mean age: 54 ± 8.94 ages; 22 females, 11 mates) and 11 controls (mean age:52 ±11.1 ages; 7 females, 4 males) were to evaluate MAU has a good predictive value for monitoring of diabetic nephropathy. Apolipoprotein Al Apoiipoprotein B, BUN (blood urea nitrogen), y-giutamyl transferase, glucose, hemoglobin A1c, creatinine, microalbuminuria (MAU), magnesium, total cholesterol, high- density lipoprotein cholesterol very low-density lipoprotein cholesterol, trigiiserlde levels were measured and creatinine clearance, low-density lipoprotein cholesterol were calculated. Complete blood count and urine analyses were done. The biood glukose level regulated in 81.8 % of diabetic patients. Glucose, hemoglobin Ale, MAU and BMi were higher and urinary creatinine levels were lower in diabetic patients when compared with control group. The other parameters were found to be in normal ranges. The relation ship between MAU in timed of 24 hour urine collection and untimed spot MAU, BMi, age, hypertension, HbA1c, total cholesterol, duration of DM were investigated. There was a statistically significant correlation between in timed of 24 hour urine collection MAU and untimed spot MAU. No correlation was found between MAU and the other parameters. Then, the same statistical analysis were performed between untimed spot MAU and BMI, age, hypertension. HbA1c, total cholesterol. 69duration of DM. A statisticaiiy correlation were determined between spot MAU with BMi and age. in conclusion, MAU measurements have a good predictive and prognostic value in monitoring diabetic nephropathy, it's related with giycemic control and important in early diagnosis of DM. 70