Mamak Belediyesi sınırları içinde ruhsal bozukluklar üzerine epidemiyolojik bir çalışma
An Epidemiologic study on psychiatric disorders in Mamak district
  1. Tez No: 71362
  2. Yazar: İNCİ İLHAN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK SAYIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışma, Ankara'nın merkez ilçelerinden biri olan Mamak'ta basit rastgele kümeli örneklem yöntemiyle seçilmiş 120 haneden 15-65 yaş arası 241 kişi ile görüşülerek yapılmıştır. Tanı aracı olarak“CIDI - Composite International Diagnostic Interview”(Uluslararası Bileşik Tanı Görüşmesi) kullanılmıştır. Ruhsal bozuklukların yaygınlığı, ruhsal bozukluklarla sosyoekonomik değişkenler, göç, fiziksel ve ruhsal bozukluk öyküsü ve zorlayıcı yaşam olayı arasındaki ilişkiler ve komorbidite araştırılmıştır. Yaygınlığı en yüksek olan üç ruhsal bozukluğun somatoform ağrı bozukluğu (%14,1), depresyon (%12,0) ve yaygın bunaltı bozukluğu (%5,0) olduğu saptanmıştır. Ayrıca gelir düzeyi düşük olanlarda duygudurum bozukluğu (depresyon ve distimi), göç öyküsü olanlarda somatoform ağrı bozukluğu, dul ya da boşanmış olanlarda somatoform ağrı bozukluğu daha yüksek oranda görülmüştür (somatoform ağrı bozukluğu olgularının hepsi göç öyküsü olanlarda saptanmıştır). Yaygın bunaltı bozulduğuyla fiziksel hastalık öyküsü arasında doğru bir ilişki saptanmıştır. Zorlayıcı yaşam olayı öyküsüyle duygudurum bozukluğu (depresyon ve distimi), yaygın bunaltı bozukluğu ve somatoform ağrı bozukluğu arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Depresyonla yaygın bunaltı bozukluğu, somatoform ağrı bozukluğu, nevrasteni ve fobik bozukluklar; yaygın bunaltı bozulduğuyla somatoform ağn bozukluğu, nevrasteni; somatoform ağrı bozulduğuyla nevrasteni komorbiditesinin de yüksek olduğu bulunmuştur. Ruhsal bozukluk yaygınlığının Türkiye geneliyle karşılaştırılmasıyla, ayrıca Mamak'ın sosyoekonomik koşullan göz önünde tutularak Mamak' m ruhsal bozukluklar açısından risk gruplarını banndınyor olduğu sonucuna varılmıştır. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been done in Mamak -öne of the central districts of Ankara- interviewing 241 people between ages 15-65 from 120 households selected by using randomized cluster sampling method. CIDI - Composite Intemational Diagnostic Interview has been used as the diagnostic instrument. Prevalences of psychiatric disorders, relationships between psychiatric disorders and socioeconomic variables, immigration, physical and psychiatric disorder histories and stressfiil life events, and comorbidities have been investigated. The three most prevaîent psychiatric disorders have been found to be somatoform pain disorder (14.1 %), depression (12.0 %), and generalized anxiety disorder (5.0 %). in addition mood disorders (depression and dysthymia) have been observed more fmjuently in people with low income îevels compared with those with higher incomes; somatoform pain disorder has been found to be more prevaîent in either widows ör divorced than in married ör single ones and among those with migration histories, (ali somatoform pain disorder cases were found among people with migration histories). A direct relationship has been detected between physical disorder history and generalized anxiety disorder. Significant relationships have been found between stressfül life event history and mood disorder (depression and dysthymia), generalized anxiety disorder, and somatoform pain disorder. Depression and generalized anxiety disorder, neurasthenia, and phobic disorders; generalized anxiety disorder and somatoform pain disorder, and neurasîhenia; and somatoform pain disorder and neurasthenia have been found to be highly comorbid disorders. Comparing the resultant psychiatric disorder prevalences with those found overaîî for Turkey, as well as considering the socioeconomic conditions of Mamak, it has been concîuded that Mamak includes risk groups for psychiatric disorders. 81