Şanlıurfa koşullarında kışlık ara ürün olarak yaygınfiğ (Vicia sativa L.) ve tritikale (Triticosecale x Wittmack)karışımlarının uygun oran ve farklı biçim zamanlarının belirlenmesi
Determination of the appropriate ratio and shape of vetch (Vicia sativa L.) and (Triticale x Wittmack) triticale mixtures as intermediate products in Sanliurfa conditions
- Tez No: 713652
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa ekolojik şartlarında ot verimi ve kalitesi bakımından en uygun yaygın fiğ (Vicia sativa L.) ve Tritikale (Triticosecale x Wittmack) karışım oranı ve biçim zamanının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma tarla denemesi Harran üniversitesi Osmanbey yerleşkesinde bulunan Ziraat Fakültesi uygulama ve araştırma arazisinde 2018-2019 ekim sezonunda tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak tesis edilmiştir. Araştırma bulgularına göre incelenen özellikler, karışım uygulamaları ve biçim zamanları arasında aşağıdaki aralıklarda değişim göstermiştir; Bitki boyu 46.20-100.5 cm, yaş ot verimi 274.44-3734.44 kg/da, kuru ot verimi; 52.69-966.73 kg/da, ham protein oranı; %13.62-28.03, ham protein verimi;14.79-137.37 kg/da, Nötral deterjan çözünmeyen lif % 38.50-64.20, asit deterjan çözünmeyen lif %23.05-35.70. Araştırma sonuçlarına göre, en fazla kuru ve yaş ot değeri %60 Yaygın Fiğ + %40 Tritikale karışımının 30 Nisan tarihli biçiminden elde edilirken, en iyi ot kalite değerleri 1 Nisan biçiminde yalın yaygın fiğ ve yaygın fiğ oranın yüksek olduğu karışımlarda tespit edilmiştir. Otun verim ve kalitesi ile ekim nöbeti birlikte göz önüne alındığında, Şanlıurfa ekolojik şartlarında en uygun karışım oranının %60 Yaygın fiğ + %40 Tritikale karışımı, en uygun biçim zamanın ise 15 Nisan tarihli ot biçim zamanı olduğu uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the most suitable mix ratio of common vetch (Vicia sativa L.) and Triticale (Triticosecale Wittmak) and to determine the most suitable forage mowing time for the best forage yield and forage quality in ecological conditions of Şanlıurfa. Fort this reason, a field trial was established acording to the splited plots in randomized blocks design with three replications during 2018-2019 growing season in Researsch Area of Agriculture Faculty of Harran University Osmanbey Campus, Şanlıurfa, Turkey. According to the research findings, the investigated traits changed in the following intervals between the mixture treatmens and mowing times. Plant height 46.20-100.5 cm, fresh forage yield 274.44-3734.44 kg/da, dry forage yield; 52.69-966.73 kg/da, crude protein ratio; 13.62-28.03%, crude protein yield; 14.79-137.37 kg/da, Neutral detergent fiber (NDF) 38.50-64.20%, acid detergent fiber (ADF) 23.05-35.70%. The results of the research revealed that although highest fresh and dry forage yields were obtained from the mixture of 60% Common Vetch + 40% Triticale in 30 April mowing time, the last mowing time, the highest forage quality values were obtained from sole common vetch treatment and from the mixture, containing higher ratio common vetch, in 30 April mowing time, the first mowing time. Finally, considering the forage yield and forage quality together with the crop rotation system, it was concluded that the most suitable mixture ratio for forage yield and forage quality is 60% Common Vetch + 40% Triticale treatment in 15 April mowing time, the mid mowing time.