Banach uzaylarında genelleşmiş α-genişlemeyen dönüşümlerin sabit noktalara yaklaşımı
Approximating fixed points of generalized α-nonexpansive mappings in Banach spaces
  1. Tez No: 713658
  2. Yazar: ÖZNUR KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT TEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, genişlemeyen dönüşümlerin yeni bir sınıfı olan genelleşmiş genişlemeyen dönüşümler incelenmektedir. Lineer olmayan dönüşümlerin bu yeni sınıfı genişlemeyen dönüşümleri ve Suzuki-tip genelleşmiş genişlemeyen dönüşümlerin sınıfını içermektedir. Bu tez çalışmasında kaynaklar kısmında verilen makaleler detaylı olarak incelenerek α-genişlemeyen dönüşümlerle diğer bazı lineer olmayan dönüşümler arasındaki ilişkilerin çalışması yapılmaktadır. Bu dönüşümlerin Noor iterasyon süreci kullanılarak sabit noktaya yaklaşımı incelenmektedir. Ayrıca genelleşmiş α-genişlemeyen dönüşümlerin yeni iterasyon süreci kullanılarak sabit noktalara yaklaşımları çalışılarak bu sabit nokta yaklaşımları ile ilgili örnekler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines and focuses on generalized non-expansive mappings, which are a new type of a class of non-expansive mappings. This new class of nonlinear mappings includes non-expansive mappings, a class of Suzuki-type generalized non-expansive mappings. In this thesis, the articles provided in the references section, are examined in details and the relations between α-non-expansive mappings and some other nonlinear mappings are studied. The fixed point approach of these mappings is studied by using Noor iteration process. In addition, the approximation of generalized α-non-expansive mappings to fixed points is studied by a new iteration process and examples of these fixed point approximations are provided.